Zlatka Bartošková – Kuřárna v blázinci

24.1.2018 St od 19:30

Akce byla ZRUŠENA

Večer šansonů a poezie věnovaný nedožitým 70. narozeninám básníka Josefa Řičánka. Šansoniérka Zlatka Bartošková tentokrát představí písně z nejnovějšího CD Kuřárna v blázinci, které věnovala právě tomuto básníkovi.

Svým nezaměnitelným projevem je šansoniérka Zlatka Bartošková jednou z nejosobitějších interpretek současného českého šansonu. Zpěvačka s osobitým přístupem k životu i muzice, která svým hlasem okouzlí každého, kdo miluje šansony plné příběhů.

V šansonovém recitálu pod názvem Kuřárna v blázinci zpěvačka vystoupí v doprovodu pianisty Jiřího Toufara a představí písně z posledního CD se stejným názvem, ale i nejoblíbenější melodie z předchozích desek Živá a Bílej kavalír.

Všechny písně, které má Zlatka Bartošková ve svém repertoáru jsou jedinečné jak hudební, tak textovou složkou. V současnosti se věnuje zejména šansonu a každý měsíc koncertuje v kavárně Činoherního klubu v Praze, hostuje v Malostranské besedě a v kavárně U Stromečku na pražské Zbraslavi nedávno začala uvádět pravidelné komorní hudební večery.

„Kuřárna v blázinci je pro mě osudové setkání…“, říká šansoniérka Zlatka Bartošková o svém novém albu.

V pořadí páté CD osobité české šansoniérky Zlatky Bartoškové, které v lednu představí v Bedna Klubu v Liberci, je věnováno básníkovi Josefu Řičánkovi a jeho písňové texty jsou také základem celé desky. Pokřtila jej 19. září 2017 v Malostranské besedě a kmotry se stali neurochirurg Vladimír Beneš, jaderná fyzička Dana Drábová, šansoniérka Petra Hapková a jazzová zpěvačka Miriam Bayle.

Poté, co se Zlatka Bartošková setkala s tvorbou téměř zapomenutého rousínovského básníka Josefa Řičánka, došlo k okamžitému „souznění duší“ a ona se rozhodla některé Josefovy písňové texty zhudebnit. Zároveň s deskou zpěvačka vydala u příležitosti autorových nedožitých 70. narozenin také stejnojmennou knížku, která je výběrem básní a písňových textů z jediné vydané básnické sbírky se symbolickým názvem Cesty do kopce.

Celá deska je velmi niternou osobní výpovědí zpěvačky i autorů jednotlivých písní. Texty i hudba jdou pod kůži a člověku se zdá, jako by jejich příběhy kdysi sám prožil. Jejich naléhavost a jakási osudovost je pak nejvýraznější u titulní písně Kuřárna v blázinci.

„CD i knížka jsou pozdrav a poděkování Pepovi za to, že tu byl a jaký byl. Nikdy jsme se osobně nesetkali, ale mám pocit, jako bychom se znali už dlouho. A pokud je to možné, myslím si, že při práci na celé desce nás odněkud shora pozoroval, jak si vedeme…“, říká s úsměvem sama zpěvačka.

Zlatka Bartošková si svoji pěveckou dráhu doslova vyvzdorovala na osudu a snad právě proto jí posluchač věří každé slovo. Ať už zpívá o lásce, bolesti, či snech. V tomto projektu se tak setkávají dvě umělecké osobnosti, jejichž cesty v životě skutečně většinou vedly a vedou do kopce. V případě Josefa Řičánka doslova, neboť jeho tělesné postižení nenávratně poznamenalo celou jeho životní cestu. Autory dalších písní jsou básníci, textaři a skladatelé Jarmila Hannah Čermáková, Kamil Marcel Hodáček, Rostislav Černý, Petr Ožana st., Jiří Toufar, Petr Ožana ml. a Iryna Rusanovyčová.

 

Zlatka Bartošková

Zlatka Bartošková je temperamentní zpěvačka původem z Olomouce vystudovala obor zpěv na Lidové konzervatoři. Poté, co se úspěšně zúčastnila několika celonárodních pěveckých soutěží (Intertalent, Zlatá Loutna, Děčínská kotva), začala se zpívání věnovat profesionálně.

Osobitá šansoniérka začínala svoji pěveckou kariéru jako členka Orchestru Ladislava Bareše v Liberci, v 60 a 70. letech jednoho z nejvýraznějších hudebních těles žánru taneční hudby, pro příchodu do Prahy zpívala v orchestru Československé televize, který pracoval pod vedením šéfdirigenta a skladatele Václava Zahradníka, a později v Armádním uměleckém souboru. Spolupracovala také s Ostravským rozhlasovým orchestrem.

Již od počátků pěvecké kariéry cítila potřebu zpívat původní písně a mít vlastní repertoár. „Pro mě bylo vždy nedůležitější, abych mohla dělat svoji muziku, mít vlastní repertoár, písně, kterým budu věřit, a kterým potom taky můžou věřit ti, kteří je budou poslouchat…“

A to byl zřejmě také důvod, proč na začátku 90. let zpívat přestala, po dvaceti letech se pak k hudbě vrátila a s energií sobě vlastní energií si začala plnit své sny.

V současné době vystupuje se sólovým recitálem Kuřárna v blázinci, v programu Život je šanson, s podtitulem večer šansonů a povídání o životě a lásce k profesi, který pravidelně uvádí v kavárně Činoherního klubu v Praze, spojuje šansony s rozhovory s osobnostmi z nejrůznějších profesí, jako byli například fotograf Robert Vano, režisérka Olga Sommerová, jaderná fyzička Dana Drábová, botanik Václav Větvička, spisovatelka Irena Obermannová nebo neurochirurg Vladimír Beneš.

V Kavárně U Stromečku na pražské Zbraslavi nedávno začala uvádět pravidelné komorní hudební večery, ve kterých představuje nejen svoji tvorbu, ale nabízí publiku širokou paletu hudebních žánrů a stylů. Hosty v kavárně doposud byli například kytarista a písničkář Jan Matěj Rak nebo zpěvačka a skladatelka Zuzana Dumková.

 

Odkaz na stránky interpreta