TODD WOLFE ( USA ) – Pohromadě na přehradě

20.5.2016 Pá od 20:00

Todd Wolfe si renomé získal jako sólový kytarista Grammy ověnčené americké zpěvačky Sheryl Crow.


Do její kapely přišel hned po jejím debutovém albu Tuesday Night Music Club (1993) a podílel se autorsky i muzikantsky na dalších jejích dvou albech Sheryl Crow (1996) a Globe Sessions (1998), které jsou považované za vrchol zpěvaččiny kariéry. K vidění je Todd také na jejím prvním živém DVD Live from London.


Díky spolupráci s Sheryl se Wolfe záhy objevil na společném pódiu s Ericem Claptonem, Bobem Dylanem, Eagles nebo Rolling Stones.

Toddovy písničky, které napsal pro Sheryl Crow, si pro sebe převzali do svého repertoáru umělci jako například Deborah Coleman, Faith Hill nebo Stevie Nicks. Nedávno se Todd objevil také na prestižním festivale Erica Claptona – Crossroads.

Počátky Toddovy hudební kariéry jsou spojeny s kapelou  Nitetrain, New Yorkem a koncem 70. let. Kapela Nitetrain stavěla na odkazu kapel, jakými jsou Cream, Jimi Hendrix Experience, Fleetwood Mac. K nejvýraznějším kytarovým vzorům patřil Eric Clapton, Peter Green, Jimi Hendrix či Michael Bloomfield.

Toddovu hudební kariéru ovlivnily dvě ženy – Carla Olson a Sheryl Crow. Po několika setkáních s Sheryl Crow Todd Wolfe přesídlil do LA a spolu s Sheryl začal psát hudbu. I když první pokus o spolupráci nevyšel, přivedl Todda do jižní Kalifornie a k jeho angažmá v kapele Carly Olson.

V roce 1993 se Todd vrací do kapely Sheryl Crow. Turné k právě dokončené desce Tuesday Night Music Club vyžadovalo kapelu a kytaristu, který koncertům dá patřičnou sílu. Volba byla jasná –Todd Wolfe. Roli kytaristy a spoluautora hudby Sheryl Crow plnil Todd Wolfe až do roku 1998.

Todd Wolfe založil několik dalších kapel a působil v řadě vynikajících partnerství, například hrál s vynikajícím kytaristou Leslie Westem nebo se podílel na albu Masters of War věnovaném Bobu Dylanovi.

Obzvláště hrdý je Todd Wolfe na aktuální složení své kapely s Rogerem Vossem (bicí) a Justine Gardnerovou (baskytara). V této sestavě nahrála kapela již osmé album Todda Wolfa po jeho odchodu od Sheryl Crow. Z větší části jsou na albu původní skladby sahající od těžkých rockových rifů až po melancholické balady; pevně však zakotvené v bluesovém dědictví. Na nahrávce se ještě podílel John Ginty (klávesy), Steve Guyger (harmonika) a Sweet Suzi (vokál). Todd Wolfe Band dává vzpomenout na časy, kdy “muži byli muži a zesilovače byly zesilovače“. Celkový zvuk desky připomíná to nejlepší z 60. let.


Obsazení kapely:

  • Todd Wolfe, kytara, zpěv
  • Justine Gardner, baskytara
  • Roger Voss, bicí

Cena vstupenky 320 Kč.

Odkaz na stránky interpreta