Tim Mitchell Band (USA) & Nico ZZ (FRA)

17.3.2017 Pá od 20:00

V rámci svého světového turné do Česka zavítá spoluhráč Santany či Prince Tim Mitchell z USA.


Tim Mitchell je výraznou osobností zahraniční hudební rhythm&bluesové scény. Kromě špičkového originálního způsobu hry na elektrickou kytaru velmi dobře ovládá i baskytaru, bicí a klávesy. Spolupracoval s takovými hvězdami jako Carlos Santana, Buddy Guy nebo Prince, které doprovázel střídavě dlouhá léta na jejich turné.

U nás vystoupí s výjimečným muzikantem a v současné době velkou hvězdou francouzské (ale i evropské) R&B hudby Nicem ZZ, který si vyvinul si svůj originální vlastní styl a specifický zvuk. Díky své originalitě se představil téměř v celé Evropě (a nejen tam), a to jak při svých solových koncertech, tak v roli předkapely na turné takových hvězd jako Robert Cray, Roy Roger, Gregg Wright, Paul Cox, Boney Fields, Mofo Party Band nebo při turné americké hvězdy Donalda Kinseyho, dlouholetého spoluhráče Micka Jaggera či Boba Marleyho.


Životopis

Pokud někdy někdo použil frázi: „Nemůže si pomoci, má to prostě v krvi.“, určitě to bylo v souvislosti s Timem Mitchellem.

Tim Mitchell pochází z Oklahomy z velké muzikantské rodiny, což se určitě projevilo v jeho multiinstrumentalismu. Timova matka pocházela z rodiny 15-ti dětí, většina z nich byli hudebníci. Jeho dědeček, Hulon Mitchell, hrál prakticky na jakýkoliv nástroj, co chytil do ruky. Jeho babička – přezdívaná „Mother Pearl“ – byla nadaná klavíristka a pedagoška. Jeho teta, slavná operní pěvkyně, zpívala i se samotným Pavarottim.

Timovi prarodiče těchto patnáct talentovaných dětí velmi podporovali a pomohli jim založit kapelu The Famous Musical Mitchells, která byla skutečně na Středozápadě velmi známá a stala se snad nejslavnější gospelovou kapelou v celé zemi. Jedním z těchto nadaných dětí byla Thelma Mitchell, která byla klávesista, kontrabasistka a zároveň i zpěvačka kapely. Byla obdařena úžasným hlasem a všichni o ní tvrdili, že má hudbu v krvi. V roce 1955 v malém městečku Enid v Oklahomě Thelma porodila Timothy Lee Mitchella. Netrvalo dlouho a jeho matka pochopila, že rodinný talent pokračuje i v další generaci. Už ve třech letech začala Tima učit na kytaru a ten k ní brzy  přibral klávesy, baskytaru a bicí.

Už ve 14-ti letech vystupoval s místními kapelami po celém státě. Jeho první vlastní kapela Sound Check  ve Filadelfii zněla už ve skutečném rytmu rytmus&blues. Brzy se staly jednou z nejžhavějších kapel v této oblasti a kapela se těšila velké oblibě řadu let, než Tim opět pocítil nutkání růst a rozšiřovat své obzory.

V roce 1982 byl Tim Mitchell pozván, aby se připojil jako baskytarista ke slavné formaci The Stylistics na jejich světovém turné a dokonce pro ně napsal i dvě písně. Se skupinou zůstal až do roku 1986 a právě v této době se vyvinuly jeho kvality zpěváka a umělce.

V letech 1986-1987 se připojil k slavné kapele Harold Melvin and The Blue Notes, se kterou opět procestoval celý svět. Měl dokonce vzácné privilegium cestovat se samotným Jamesem Brownem. To byl ale rok!

Nicméně růst a bohatství zkušeností se zde nezastavila, v roce 1994 byl Tim vyzván, aby se připojil ke známé skupině The Drifters. V tomto období Tim rozvinul svůj vokální talent, kromě jeho umění hry na kytaru, basu a klávesy. Zůstal s  nimi  až do roku 1999, kdy začíná uvažovat o tom, že by se usadil a dal všechny své hudební zkušenosti do vlastního projektu.

V roce 2000 podnikl Tim Mitchell turné po celé Evropě a stal se uznávaným muzikantem a zpěvákem.

Během svého působení s The Drifters se Tim setkal a zamiloval se do Mallorcy ve Španělsku. Ale nebyl to jen ostrov, co si Tim zamiloval. Zamiloval se také do populární zpěvačky Sharon (původem z Brooklynu, NY), se kterou se tam setkal. Sharon se brzy stala jeho ženou a pěveckou partnerkou. Cestovali s hráli spolu po celé Evropě.

A  právě během této doby – v roce 2003 – se Tim se setkal se slavným španělským kytaristou Javierem Vargasem. Potom byl po dobu 10-ti let byl zpěvákem „Vargas Blues Band“ a je autorem řady jejích písní. Hráli s mnohými z velikánů blues and rock na celém světě, včetně Carlose Santany, Buddy Guye a dokonce i s Princem.

Když nebyl na podiu s kapelou nebo nenahrával ve studiu, věnoval se vlastním písním se svojí vlastní kapelou The Tim Mitchell Band. Tato kapela nabízí Timovi možnost plně prozkoumat a uplatnit svůj vlastní talent zpěvu, hraní a skládání. Vložil do ní všechen  svůj um, mnoho let zkušeností a své obrovské hudební vzdělání. Nakonec se rozhodl podnikat své světové tour právě s touto svojí kapelou.

Tim Mitchell je skvělý zpěvák, hudebník a skladatel, který dodává svůj vlastní osobitý dotek každé písni. Je také producent a mimořádný všestranný talent na pozadí blues, funk, gospel, R&B and soul, přináší jedinečnou a přesto známou hudbu, která těší srdce a uši po celém světě.


Nico ZZ

Nico ZZ se narodil v Paříži a brzy se stal mladým excelentním kytaristou, který se proslavil na současné rytmus&blues scéně ve Francii, v Evropě i v USA. Nico na kytaru doprovází např. LeBurna Maddoxe, Walldoho Weatherse (saxofonistu Jamese Browna) či právě Tima Mitchella.

Tento charismatický frontman a showman čerpá z R&B, blues, soulu, funku a rocku, vyvinul si však svůj vlastní styl a specifický zvuk na elektrickou kytaru. Jeho kapela se může pochlubit několika vysoce respektovanými a zkušenými hudebníky doprovázející ho na basu a bicí. Nico’ZZ doprovázela na turné po Evropě legendárního amerického zpěváka, kytaristu a skladatele Donalda Kinseyho, který spolupracoval s mnoha skvělými umělci, včetně Alberta Kinga, Alberta Collinse, Boba Marleyho či Petera Toshe, a je také oblíbeným kytaristou Micka Jaggera.

Nico nahrál celkem pět alb. „Chicago Sessions“ bylo nahráno v roce 2006 v USA s jedněmi z nejlepších amerických bluesových hudebníků. Nico také nahrával s Waldo Weathers, bývalým saxofonistou Jamese Browna, který charakterizuje čtvrté album „What’s On Your Mind“. Jeho poslední album „All Sweat Night“ bylo vydáno v roce 2013.

„Všichni jsou to ryzí muzikanti a moc dobře vědí, jak v písni dát prostor každému členu, aby mohl předvést to nejlepší ze své virtuozity.“ Blues In Britain

Vstupné 280 Kč.

Odkaz na stránky interpreta