TĚLA

17.11.2017 Pá od 20:00

Kapela Těla má od založení v roce 1992 na svém kontě stovky koncertů nejen v domácím Liberci, ale i v klubech a na festivalech po celé republice, holandské turné s místní kapelou či spolupráci s takovými jmény domácí scény jako jsou Michal Dvořák ze skupiny Lucie, Bára Basiková nebo zřejmě nejoceňovanější česká jazzová zpěvačka Jana Koubková. Za dobu svého působení kapela vydala čtyři řadová alba i další nahrávky a po krátké odmlce se v roce 2010 vrátila k aktivnímu hraní. Zatím poslední řadové album Namále, jehož kmotrem byl Michal Malátný, vydala skupina v roce 2013 v nové sestavě pod vedením posledního ze zakládajících členů, zpěváka a autora písní Luboše Beránka.


HISTORIE:

Ještě dříve než vznikla skupina TĚLA, existovalo v Liberci sdružení tří muzikantů, kteří si říkali Palečkovi nevolníci. Tvořili ji kamarádi Honza Skrbek, Martin Pospíchal a Láďa Třmínek. Tou dobou se světem potloukali také muzikanti Luboš Beránek a Petr Gros. Náhoda tomu chtěla a jednoho dne se tito mladí lidé potkali a zjistili, že se muzikantsky vzájemně potřebují. Na podzim roku 1992 začali všichni dohromady zkoušet již jako kompletní kapela. Menší zádrhel nastal při vymýšlení názvu skupiny – padaly návrhy jako „Lidi“, „Tvoři“, „Lidské bytosti“, nekonvenční „Do půl těla“ a odtud byl už jen krůček k názvu dnešnímu, poněkud sarkastickému – TĚLA.

Kapela začala vystupovat nejprve v libereckých rockových klubech a po velmi příznivých ohlasech se rozjela i do dalších míst Severních a Západních Čech, jakož i do Prahy, vystupovala na četných festivalech. V lednu 1994 došlo k významné události – chlapci nahráli v libereckém studiu SPIN svou první demokazetu. jejich písničky se začaly hrát v libereckých rádiích RCL a Euro K, v jabloneckém Trianglu, na Frekvenci 1 a v Českém rozhlase. Na jaře téhož roku navázali spolupráci s holandskou skupinou ICE PARTY a celý měsíc vystupovali v zemi tulipánů, kde odehráli 9 koncertů. Největší událost v historii kapely nastala koncem roku 1994. To už za sebou měli asi 150 koncertů a účinkovali s Bárou Basikovou jako předkapela BASIC BEATU.

Na jaře roku 1995 skupina opět zavítala do nahrávacího studia SPIN, tentokrát s cílem nejvyšším – nahrát své první album s názvem „Co to je?“. Deska vyšla v lednu 1996 a křest proběhl za účasti tisícovky diváků. Ke skladbě „Hej Báro“ byl natočen videoklip a tato píseň bodovala v řadě rozhlasových hitparád (RCL, Rádio Černá Hora…). Klip třikrát zvítězil v hitparádě SOS na TV PRIMA a mnohokrát ho vysílala liberecká regionální televize GENUS. Následoval úspěšný rok plný koncertů, rozhovorů pro tisk a rádia. Z desky se hrály v rádiích další skladby.

Skupina si získala velké množství fanoušků a již v průběhu koncertního turné vznikal materiál pro druhé album, které skupina točila v prosinci opět v libereckém SPINU. Deska s názvem „Možná…“ vyšla v únoru 1997 a za přítomnosti asi 1200 fanoušku ji pokřtil v libereckém PKO Michal Dvořák z LUCIE. Skupina vyrazila na mnohem rozsáhlejší promo turné doplněné účinkováním ve Snídani s Novou. K písni „Máváme bílou“ byl natočen klip. K novému albu se velmi kladně vyjádřili kritici hudebních časopisů Big Beng!, Muzikus a HitBox. V anketě Český slavík 96 a 97 se TĚLA umístila v první stovce.

Počátkem roku 2000 kapela natočila výborné šestipísňové demo se zcela novými písněmi (podle mnoha posluchačů nejlepší a nejvyzrálejší písně ze všech, které dosud skupina natočila). „Těla“ se v roce 2001 stěhují na tři neděle do pražské Hostivaře, kde ve studiu Zdeňka Šikýře vzniká CD „Noční múzy“. Na něm spolupracovala ve dvou písních s chlapci i asi neoceňovanější česká jazzová zpěvačka Jana Koubková. „Tělům“ bylo zároveň ctí býti jejími kmotřenci na následném křtu třetí desky, kde druhým – o nic méně vzácným kmotrem – byl i pan Jan Spálený s kapelou ASPM, se kterým se „Těla“ setkala i na společném hraní v „Malostranské besedě“.

Rok 2002 se stává pro „Těla“ zásadním: Jsou pozváni zahrát si v proslulé pražské „Balbínově poetické hospůdce“ na Vinohradech. Zdejší „Geniální Guvernér“ Jiří Hrdina najde ve veselých i zadumaných kompozicích z Liberce zalíbení („Těla“ dokonce obdrží za sezónu 2002 – 2003 historicky první ocenění „Zlatý Balbín“), a nastává spolupráce, díky níž „Těla“ vystupují v „Balbínce“ co měsíc více než 4 roky.

Prahu navštíví hoši toho roku mimo jiné i z důvodu spolupráce s ex-členem „Chinaski“ Petrem Rajchertem, která vyvrcholí společným koncertem v „Lucerna Music Baru“. Záznam z tohoto hraní vysílala opakovaně Česká televize. Česká televize zaznamenala „pop-rock-folk“ z Liberce přinejmenším ještě jednou: Pan režisér Jan Mudra natáčí v roce 2004 se skupinou 15-ti minutový profil do pořadu „PopArt“, ve kterém se „Těla“ ocitla v příjemné nepřímé společnosti dvou zásadních hudebníků této kotliny, jejichž profily byly také součástí tohoto pořadu: Michala Pavlíčka a Oskara Petra.

V roce 2010 se „liberečtí bardi“ vrhají s novou energií do zkoušení, a chystají sérii podzimních koncertů, na kterých je doprovází i dechová sekce a duo vokalistek Petra Matoušková a Lucie Kotrmanová. V tomto duchu proběhl i na koncerty bohatý rok 2011, ve kterém si takto rozmnožená „Těla“ „odskočila“ na pár hraní i na sever Evropy – do Švédska.


KAPELA:

LUBOŠ BERÁNEK (klávesy, zpěv) – První krátké instrumentální skladby na piano v deseti letech, pak i písničky, první kapela ve třinácti letech. Na střední kapely „Exitus“ (1981) a v letech 1982 – 1984 „I.Q. 250″ s bubeníkem Tomášem Hájíčkem z Krucipüsku. Poté písničkář, samostatný recitály – tak i po vojně 1987, 1988. V letech 1988 – 1991 trombón a vokály v „Solomon Bob“.

DAVID KUČERA (kytara, zpěv) – Od útlého dětského věku jsem se věnoval zpěvu a hře na klavír, navštěvoval jsem hudební školu, která mě dost nebavila. Akustickou a elektrickou kytaru jsem poprvé vzal do rukou ve třinácti letech a už jsem je nepustil. Moje první písnička, kterou jsem se naučil, byla „Don Diego“, pak jsem hodně hrál písně od bratrů Nedvědů a jiných jim podobným interpretů, až jsem došel k big beatu. Mojí největší inspirací byla kapela Mňága a Žďorp. Styly jako např. metal a disco mně nic neříkaly, a proto jsem až dodnes zůstal u bigboše a rockové muziky. Hrál jsem v autorských kapelách Lazy Creeping, T-Bone Steak, Cheeky Freaky a Anabáze. Hraji v zabavových kapelách Cover/Power a Swallow This.

MARTIN MRÁZ (ak. kytara, zpěv) – zakladatel folkrockové kapely JEN TAK (1986), se kterou v roce 1992 získal interpretační Portu. Dva roky doprovázel písničkářku Martinu Trchovou na baskytaru a klavír, prošel například kapelami Anabáze, Passage, Richard Müller revival band, TĚLA, do kterých se po pětileté odmlce počátkem roku 2016 vrací. Nejoblíbenější hudba, jež je inspirací: Peter Gabriel, Sting, Beatles.

ALEŠ HNÍDEK (basová kytara) – S muzikou jsem začal v roce 1992 v hudebních kurzech Pavla Havlíka, kapely: Ńáký Heleny, Insane Fly, U2 Pop Revival, Tres Udos, Přehmat, Makenzen.

PETR DASTYCH (trumpeta, zpěv) – Působil jsem v mnoha vážných příležitostných orchestrech, kterých bylo nespočítaně a projezdil celou Evropu, Jižní Koreu 1999, Japonsko 2007 a taky Čínu 2008. V roce 1995 jsem jezdil dva měsíce po Německu v muzikálu Bídníci, kde jsem hrál na kytaru, a o rok později v muzikálu Fantom opery, a tam již na trumpetu. V Liberci jsem dlouhou dobu spolupracoval s alternativní rockovou kapelou Pro Babalu Aye, potom to bylo s kapelou Mandragora z Jablonce nad Nisou a hostoval v Jarretech a Krucipüsku.

KAREL ŠOLTYS (saxofon) – Hudební produkci se věnuji od doby studia na gymnáziu. S velkou chutí se věnuji také jiným žánrům, především jazzové hudbě. Za všechny projekty bych jmenoval jablonecký Jazz h Factor a liberecké kapely JMQ, Just Friends a velice úspěšný Žákovský big band ZUŠ Liberec. Zkušenosti jsem také čerpal na mnoha festivalech a workshopech. Za zmínku jistě stojí legendární Letní jazzová dílna Karla Velebného v nedalekém Frýdlantu.

TOMÁŠ ŠKODA (bicí nástroje) – První nástroj, který mě oslovil byl klavír. Provázel mě celou základní školu. Hře na bící se věnuju od roku 2004. Po dobu studia na střední jsem docházel do hudební školy k Jiřímu Šnajdrovi. Dále jsem absolvoval několik bubenických lekcí u Romana Lomtadzeho, od něhož mám tu čest se učit a příjímat rady dodnes. Hrál jsem v kapelách  Anabáze, Cover Power, Pech, Recese, XoX, Dá-Mi? V roce 2016 jsem se stal firemním hráčem značky bicích NATAL.


Rezervace vstupenek bude zahájena přes evstupenku na konci září či začátku října.

Odkaz na stránky interpreta