TĚLA

17.11.2017 Pá od 20:00


Bedna Klub se po letní pauze představí v nových větších stylových prostorách areálu Beer Warehouse a zahájí koncertní sezónu legendární libereckou kapelou Těla.

Kapela Těla má od založení v roce 1992 na svém kontě stovky koncertů nejen v domácím Liberci, ale i v klubech a na festivalech po celé republice, holandské turné s místní kapelou či spolupráci s takovými jmény domácí scény jako jsou Michal Dvořák ze skupiny Lucie, Bára Basiková nebo zřejmě nejoceňovanější česká jazzová zpěvačka Jana Koubková. Za dobu svého působení kapela vydala čtyři řadová alba i další nahrávky a po krátké odmlce se v roce 2010 vrátila k aktivnímu hraní. Zatím poslední řadové album Namále, jehož kmotrem byl Michal Malátný, vydala skupina v roce 2013 v nové sestavě pod vedením posledního ze zakládajících členů, zpěváka a autora písní Luboše Beránka.

Ještě dříve než vznikla skupina TĚLA, existovalo v Liberci sdružení tří muzikantů, kteří si říkali Palečkovi nevolníci. Tvořili ji kamarádi Honza Skrbek, Martin Pospíchal a Láďa Třmínek. Tou dobou se světem potloukali také muzikanti Luboš Beránek a Petr Gros. Náhoda tomu chtěla a jednoho dne se tito mladí lidé potkali a zjistili, že se muzikantsky vzájemně potřebují. Na podzim roku 1992 začali všichni dohromady zkoušet již jako kompletní kapela. Menší zádrhel nastal při vymýšlení názvu skupiny – padaly návrhy jako „Lidi“, „Tvoři“, „Lidské bytosti“, nekonvenční „Do půl těla“ a odtud byl už jen krůček k názvu dnešnímu, poněkud sarkastickému – TĚLA.

Kapela začala vystupovat nejprve v libereckých rockových klubech a po velmi příznivých ohlasech se rozjela i do dalších míst Severních a Západních Čech, jakož i do Prahy, vystupovala na četných festivalech. V lednu 1994 došlo k významné události – chlapci nahráli v libereckém studiu SPIN svou první demokazetu. jejich písničky se začaly hrát v libereckých rádiích RCL a Euro K, v jabloneckém Trianglu, na Frekvenci 1 a v Českém rozhlase. Na jaře téhož roku navázali spolupráci s holandskou skupinou ICE PARTY a celý měsíc vystupovali v zemi tulipánů, kde odehráli 9 koncertů. Největší událost v historii kapely nastala koncem roku 1994. To už za sebou měli asi 150 koncertů a účinkovali s Bárou Basikovou jako předkapela BASIC BEATU.

Na jaře roku 1995 skupina opět zavítala do nahrávacího studia SPIN, tentokrát s cílem nejvyšším – nahrát své první album s názvem „Co to je?“. Deska vyšla v lednu 1996 a křest proběhl za účasti tisícovky diváků. Ke skladbě „Hej Báro“ byl natočen videoklip a tato píseň bodovala v řadě rozhlasových hitparád (RCL, Rádio Černá Hora…). Klip třikrát zvítězil v hitparádě SOS na TV PRIMA a mnohokrát ho vysílala liberecká regionální televize GENUS. Následoval úspěšný rok plný koncertů, rozhovorů pro tisk a rádia. Z desky se hrály v rádiích další skladby.

Skupina si získala velké množství fanoušků a již v průběhu koncertního turné vznikal materiál pro druhé album, které skupina točila v prosinci opět v libereckém SPINU. Deska s názvem „Možná…“ vyšla v únoru 1997 a za přítomnosti asi 1200 fanoušku ji pokřtil v libereckém PKO Michal Dvořák z LUCIE. Skupina vyrazila na mnohem rozsáhlejší promo turné doplněné účinkováním ve Snídani s Novou. K písni „Máváme bílou“ byl natočen klip. K novému albu se velmi kladně vyjádřili kritici hudebních časopisů Big Beng!, Muzikus a HitBox. V anketě Český slavík 96 a 97 se TĚLA umístila v první stovce.

Počátkem roku 2000 kapela natočila výborné šestipísňové demo se zcela novými písněmi (podle mnoha posluchačů nejlepší a nejvyzrálejší písně ze všech, které dosud skupina natočila). „Těla“ se v roce 2001 stěhují na tři neděle do pražské Hostivaře, kde ve studiu Zdeňka Šikýře vzniká CD „Noční múzy“. Na něm spolupracovala ve dvou písních s chlapci i asi neoceňovanější česká jazzová zpěvačka Jana Koubková. „Tělům“ bylo zároveň ctí býti jejími kmotřenci na následném křtu třetí desky, kde druhým – o nic méně vzácným kmotrem – byl i pan Jan Spálený s kapelou ASPM, se kterým se „Těla“ setkala i na společném hraní v „Malostranské besedě“.

Rok 2002 se stává pro „Těla“ zásadním: Jsou pozváni zahrát si v proslulé pražské „Balbínově poetické hospůdce“ na Vinohradech. Zdejší „Geniální Guvernér“ Jiří Hrdina najde ve veselých i zadumaných kompozicích z Liberce zalíbení („Těla“ dokonce obdrží za sezónu 2002 – 2003 historicky první ocenění „Zlatý Balbín“), a nastává spolupráce, díky níž „Těla“ vystupují v „Balbínce“ co měsíc více než 4 roky.

Prahu navštíví hoši toho roku mimo jiné i z důvodu spolupráce s ex-členem „Chinaski“ Petrem Rajchertem, která vyvrcholí společným koncertem v „Lucerna Music Baru“. Záznam z tohoto hraní vysílala opakovaně Česká televize. Česká televize zaznamenala „pop-rock-folk“ z Liberce přinejmenším ještě jednou: Pan režisér Jan Mudra natáčí v roce 2004 se skupinou 15-ti minutový profil do pořadu „PopArt“, ve kterém se „Těla“ ocitla v příjemné nepřímé společnosti dvou zásadních hudebníků této kotliny, jejichž profily byly také součástí tohoto pořadu: Michala Pavlíčka a Oskara Petra.

V roce 2010 se „liberečtí bardi“ vrhají s novou energií do zkoušení, a chystají sérii podzimních koncertů, na kterých je doprovází i dechová sekce a duo vokalistek Petra Matoušková a Lucie Kotrmanová. V tomto duchu proběhl i na koncerty bohatý rok 2011, ve kterém si takto rozmnožená „Těla“ „odskočila“ na pár hraní i na sever Evropy – do Švédska.

Zároveň však v tomto roce dochází k zásadním personálním změnám a sestava se začátkem roku 2012 ustaluje na sedmi „Tělech“: Ke dvěma „starým“ přibyla nová v podobě kytaristy Ondřeje Prchala, kytaristy a zpěváka Davida Kučery, bubeníka Pavla Šéna, saxofonisty Karla Šoltyse, trumpetisty a zpěváka Petra Dastycha.

Po nemilé zprávě o odchodu Ondry (12/2015) se Vám pokusíme vyžehlit vrásky zprávou milou: Postu kytaristy, zpěváka a příležitostného klávesáka se nově ujme náš kamarád a bývalé Tělo (2009 – 2011), Martin Mráz. Muzikant každým coulem, výbornej sluchař, skvělej instrumentalista i pěvec.


Odkaz na stránky interpreta