T4 – koncert rockových legend

16.1.2019 St od 19:30

Pražská kapela T4 je v hudebních médiích označována za „superskupinu“, a to jistě i díky tomu, že většina členů kapely je považována za legendy českého rocku a blues.

Kapela T4 je svým způsobem elitní sešlost českého roku. Kytarový harcovník Standa Kubeš, ostřílený klávesista a zpěvák Roman Dragoun, o trochu mladší, ale velmi poctivý bubeník Martin Kopřiva, a to vše zastřešující neuvěřitelně vitální basák Vladimír „Guma“ Kulhánek.


Devatenáctý den měsíce září roku 2002 by si měli vrýt do paměti všichni pravověrní příznivci českého rocku. V tento den měla v Malostranské besedě koncertní premiéru kapela „T4“, která se jako nečekaná kometa zjevila na českém hudebním nebi.

V T4 se spojili jedni z nejlepších muzikantů, kteří se v Česku aktivně věnují rockové hudbě. Kapela je dokladem toho, že když se dá dohromady několik výrazných hudebních osobností, může to milovníkům prvotřídního českého rocku přinášet moře radosti.

Ale začněme od začátku. Formace T4 vznikla v lednu 2002. Vytvořili ji čtyři vynikající čeští muzikanti: klávesista a zpěvák Roman Dragoun, baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek, kytarista a zpěvák Stanislav „Klásek“ Kubeš a bubeník Martin Kopřiva. V hudebních médiích byla tato sestava označena za „superskupinu“ a to jistě i díky tomu, že většina členů kapely je považována za žijící legendy českého rocku či blues.

Jaký hudební styl T4 hraje? Podle odborného tisku se jedná o „poctivou hudbu, která je kombinací tří velkých temperamentů tuzemské rockové scény“. S klidem můžeme říci, že jde o nezaměnitelný styl bravurních instrumentalistů, kteří s chutí a obdivuhodnou invencí kouzlí na pódiu pohodu a dávají tak vzniknout zajímavému celku – originální a melodické české muzice. Asi nepřekvapí, že repertoár tvoří výhradně původní melodie, o jejichž tvorbu se dělí všichni členové kapely.

Kompaktní dojem skladeb dotvářejí svými texty Marek Eben a Milan Princ. Multitalentovanou osobnost Marka Ebena není nutno českému publiku představovat. Jeho texty jsou smutně vtipnými a obsahem nabitými básnickými skvosty. Dvorním textařem kapely je však Milan Princ, jehož nápadité a mnohovrstevnatě barevné básnické obrazy jsou šity na tělo projevu zpěváka Romana Dragouna.

„Nevím, na kolik má cenu rozebírat výkony jednotlivých muzikantů. Každému kdo se o český bigbít jen trochu zajímá, musí totiž být jasné, že T4 je zkrátka záruka skvělé muziky a hráčského mistrovství, což kvarteto hudebníků vždy jen potvrzuje. Byl jsem fascinován krásným ‚klouzavým‘ zvukem bezpražcové basy Vladimíra ‚Gumy‘ Kulhánka.“ Rockový Svět

Složení T4:

  • Roman Dragoun (Progres II, Futurum, Stromboli)
  • Standa Kubeš (sk. Jiřího Schelingera, sk. Leška Semelky, Etc Vladimíra Mišíka)
  • Vladimír „Guma“ Kulhánek (Flamengo, Etc, Blues band Luboše Andršta, sk. Anny K.)
  • Martin Kopřiva (Vítkovo kvarteto, Groove)

ROMAN DRAGOUN
Vůdčí osobností skupiny T4 je zpěvák a klávesista ROMAN DRAGOUN. V letech 1980 -1983 byl členem legendární brněnské kapely PROGRES II, v níž se zaskvěl především na dvojalbu „Třetí kniha džunglí „. V období let 1983 -1988 byl motorem famózní skupiny FUTURUM (LP: „Ostrov Země“, „Jedinečná šance“). Poté (v letech 1988 –1990) se společně s Michalem Pavlíčkem podílel na veleúspěšném projektu STROMBOLI. Publiku se také představil (jako Jesus) v hlavní roli muzikálu „Jesus Christ Superstar“ (1995 – 1997). Vedle toho Dragoun spolupracoval s řadou dalších českých interpretů (Bára Basiková, Lucie Bílá, Raven). V poslední době exceloval v muzikálu „Apokalypsa“ a natočil dvě sólová alba („Stín mý krve“, „Slunci blíž“).

VLADIMÍR „Guma“ KULHÁNEK
Basový kytarista VLADIMÍR „Guma“ KULHÁNEK se nesmazatelně zapsal do dějin československé rockové i bluesové hudby. V letech 1970 -1972 působil jako člen formace FLAMENGO, s níž vytvořil zásadní desku českého rocku „Kuře v hodinkách“. V období 1976 – 1978 byl společně s Michalem Pavlíčkem oporou skupiny BOHEMIA. Následovala spolupráce s BLUES BANDEM Luboše Andršta a Petera Lipy. V roce 1985 stál „Guma“ Kulhánek při znovuzrození formace „ETC …“, v níž působil 12 let společně se stávajícím spoluhráčem Stanislavem Kubešem. „Guma“ Kulhánek také „tvrdil muziku“ ve STROMBOLI a hrál na řadě jiných výtečných alb (CK Vocal, Ota Petřina, apod.). V současnosti vystupuje také se skupinou Anny K. a v projektu „GROOVE“ Jana Kořínka.

STANISLAV „Klásek“ KUBEŠ
Rockový matador a kytarový mág STANISLAV „Klásek“ KUBEŠ je právem považován za hráče přinejmenším evropského formátu. V letech 1975 – 1981 byl členem skupiny Jiřího Schelingera, v níž „Kláskova“ virtuózní kytara působila jako jasný rozpoznávací zvukový maják. Charakteristický Kubešův tón významně dotvářel všechna Schelingerova rocková alba a dalších 40 singlů. Po předčasném úmrtí Jiřího Schelingera přijal Kubeš na 4 roky angažmá ve skupině „SLS“ Leška Semelky (S.Kubeš, kytara + J.Kavale, baskytara + V.Čech, bicí + L.Semelka, klávesy, zpěv), v níž Klásek svým kytarovým mistrovstvím vévodil 1 nahranému albu a celé řadě singlů. V roce 1985 stál Kubeš u znovuzrození „ETC…“, s nimiž (až do odchodu v létě roku 2001) natočil desky „ETC…3“, „ETC…4“, „20 deka duše“, „Jen se směj“, „ETC…Live-unpluged“, „Město z peřin“ a „Nůž na hrdle“. S „ETC…“ absolvoval Kubeš mimo jiné i zájezd na „1. rockový festival CZ USA“ v Chicagu. V roce 1990 hrál společně s Vladimírem Kulhánkem v sestavě „ETC…“ jako support kapely Rolling Stones při megakoncertu „Stounů“ na pražském Strahově.

MARTIN KOPŘIVA
Hráč na bicí nástroje MARTIN KOPŘIVA patří k nadějným tvářím mladé, nastupující bubenické generace. Student Ježkovy konzervatoře v Praze byl členem „Vítkova kvarteta“ a skupiny „Veteráni studené války“ (společně s Otou Petřinou). Od roku 2000 hraje s Vladimírem Kulhánkem v seskupení „GROOVE“.

Koncert se koná ve vratislavických "Desítkách". Cena vstupenky 280 Kč v předprodeji / 330 Kč na místě.
Odkaz na stránky interpreta