ŠTĚPÁN MARKOVIČ – TOMÁŠ BAROŠ – Vánoční program

14.12.2015 Po od 19:00

Jeden z nejvýraznějších českých jazzmanů Štěpán Markovič (hrál s Ray Charlesem, Lizou Minnelli, Billem Clintonem…) v doprovodu kvalitní jazzové kapely se speciálním vánočním programem slavných jazzových standardů!
Zpříjemněte si vánoční svátky pohodovým (a nevšedním) hudebním zážitkem.

Štěpán Markovič

Věhlasný český muzikant, skladatel a pedagog začal se saxofonem až v 15ti, uchvátil ho popis v knihách Josefa Škvoreckého. Od samého počátku byl v kontaktu s vynikajícími hudebníky (Jiří Hrubeš, Michal Pavlíček aj.) Zaměřil se zejména na jazzrock, zájem o improvizaci byl ale natolik silný, že se koncem 70. l. 20. stol. úplně stáhl z pódií a začal studovat konzervatoř Jaroslava Ježka, kde se setkal s Karlem Velebným, jenž ho angažoval do známého Velebandu. R. 1981 založil jazz combo ESP(Extra Sensual Perception – Mimosmyslové vnímání, dle alba Milese Davise). Kooperoval s řadou celebrit (Laco Deczi, Emil Viklický, Laco Tropp atd.).

Během evropského turné All Stars Big Bandu v r. 1995 doprovázel Raye Charlese, Lizu Minnelli či Shirley Bassey. U příležitosti historické návštěvy Billa Clintona účinkoval v lednu 1994 v pražském Reduta Jazz Clubu, kdy spolu s Václavem Havlem předal velmocenské hlavě nástroj zn. Amati, na který prezident skutečně zahrál. Z živého záznamu Český rozhlas pořídil CD EP Two Presidents‘ Jam Session (Jan Konopásek – bs, Stanislav Mácha – p, Bill Clinton – ts, štěpán Markovič – ts, Robert Balcar – db, Pavel Zbořil – ds). Podruhé se Clintonovi předvedl v doprovodu výrazných jazzových es (Tomáše Baroše, Luboše Šrámka, Majo Ševčika) v květnu 2012 v uzavřené společnosti ve Španělském sále během plynárenského summitu (EGS24) a předložil speciálně pro toto setkání připravenou desku Jazz by Stepan Markovic.

Přednáší na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze a při produkcích dává příležitost nadějným studentům. Koncertuje s romskými hudebníky (Gulo čar, Gipsy Groove) a k jeho příznivcům náleží i Václav Klaus, který mu pokřtil 4 alba. Patřil k často obsazovaným interpretům cyklu Jazz na Hradě, vč. slavnostního závěru Díky nejen za jazz, pane prezidente v březnu 2013. Spoluzakládal festival Jazz na Karlštejně (2011, 2012), v podhradí sestavoval dramaturgii jazzových večerů. V r. 2012 zde vystoupil na podporu prezidentské kampaně Jana Fischera. Organizoval přehlídky na statku Karla Rodena ve Skrýšově u Svatého Jana, tzv. Jazz u Rodena, kde r. 2011 představil projekt Balkan Dynasty, v r. 2012 mu zde asistoval Laco Deczi a v r. 2014 zde koncertoval s kapelou Gipsy Groove.

Další spolupráce: detroitský trumpetista Greg Hopkins, Big Band Radio Prague, Orchestr Gustava Broma, Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band, European Broadcasting Union Big Band, Petr Hapka, Michal Tučný, Eva Svobodová, Věra Bílá, Hana Křížková, Irena Budweiserová, Hana Hegerová atd.

Zájem Štěpána Markoviče o experimentování s hudebními žánry je znatelný už jen z výčtu umělců a skupin z rozličných směrů, se kterými Štěpán spolupracoval. Myšlenkou jeho tvorby je spontánní jazzový projev ve spolupráci s hudebníky, se kterými se cítí názorově a emocionálně spřízněn.


Předprodej na evstupence nebo přímo u nás v klubu. Rezervace či prodej u nás v klubu má tu přednost, že si můžete rezervovat místa u stolků.

Cena vstupenky 250 Kč.

Odkaz na stránky interpreta