Red Bull X-Alps 2017 – Stanislav Mayer

21.11.2017 Út od 19:00

Liberečák Stanislav Mayer na Red Bull X-Alps 2017


Stanislav Mayer, jako nejúspěšnější český paraglidingový závodník, se opět postavil výzvě překonat Alpy jen za pomocí padáku a vlastních nohou. Čekala ho trasa dlouhá 1138 km ze Salzburgu do Monaka. Standa ušel 580 km a uletěl více jak 1000 km. Během dvoutýdenního úsilí zažil se svým týmem neskutečné zážitky, o které se s Vámi rád v našem klubu podělí.Standa a jeho tým si pro Vás připravili fotky, videa, vizualizace tras a hlavně neskutečné vyprávění a zážitky.


Také Vám ukáží, jak využít letový den na maximum a uvidíte srovnání taktiky jednotlivých týmů. Kromě létacích zkušeností také ukazují fyzickou náročnost, pěší zážitky a vtipné situace, které je potkaly. Jako bonus promítání pro Vás  mají připraven akrobatický dokument Nekonečno, který natočili na jaře 2016 spolu s Ondrou Procházkou.


Red Bull X-Alps je nejnáročnější adventurový závod na světě, který se koná 1x za 2 roky. Účastníci závodu čarou musí při něm překonat 1138 kilometrů přes Alpy pěšky nebo nebo zavěšený na křídle paraglidu. Veškeré vybavení musí mít pilot neustále na zádech….

Stanislav Mayer tento závod absolvoval již podruhé. Před dvěma lety se dostal jako první Čech v historii až do cíle v Monaku.Tentokrát se vydal na tento náročný úkol s podporou supporterů Jiřího Dlasky a Stanislava Hurbana.

Jakou cestu museli závodníci zdolat?

Start  byl jako každý rok na náměstí v Salcburku, odtud vedla trasa na na nedaleký vrchol Gaisberg, což byl první z celkem sedmi povinných otočných bodů. Poté vedla cesta do Slovinska na Triglav. Třetí zastávkou pak bylo německé město Aschau u jezera Chiemsee. Z výšky 600 metrů nad mořem museli závodníci vyšplhat zpátky do velehor.Poté následovala tyrolská obec Lermoos na dohled od vrcholu Zugspitze. Číslo pět měl italský Monte Baldo shlížící na outdoorový ráj Lago di Garda. Nejvyšším bodem celé trasy byl 4500 metrů vysoký Matterhorn. Poté cesta vedla na jih k poslednímu otočnému bodu, pahorku Peille, odkud je čekal 2 km slet do cíle na pobřeží Monaka.

Jak se vedlo Stanislavu Mayerovi?

Stanislav Mayer si vedl velmi dobře a dokonce bojoval o čtvrté místo a jistě by i mohl dosáhnout na třetí, nebýt nešťastných shod okolností, které ho dostaly nakonec na místo desáté. Výkon to byl obrovský a všichni mu moc fandili. Během 12 dnů ušel Stanislav Mayer celkem 572 kilometrů a uletěl 1684 kilometrů. I přes závěrečnou penalizaci je ale 10. místo nejlepším českým výsledkem  v historii Red Bull X-Alps.

O Stanislavu Mayerovi

Standa pochází z Liberce a sportu se věnuje již od dětství. Postupem času dosáhl výborných sportovních úspěchů v různých sportovních odvětvích. Sám sebe ale nalézá v paraglidingu. Největšího úspěchu prozatím dosáhl na nejtěžším adventure závodu světa RedBull X-Alps 2017. Jeho nejlepší disciplínou je tzv. hike&fly typ závodu, což také dokazuje 2. místem v závodě X-Pyr 2016. Je pravidelným účastníkem světového poháru v cross-country a přesnosti přistání. Věnuje se také paraglidingové akrobacii a účastní se akrobatických show. V roce 2015 byl oceněn cenou Nejlepší český sportovní pilot roku. Zíkal také tiltul Nejlepší paraglidista roku 2014 a 2016.


Přijďte se podívat na promítání z legendárního hike&fly závodu přes celé Alpy a podpořit  Standu v jeho úžasných sportovních výkonech.


Odkaz na stránky interpreta