PUMPA

24.11.2017 Pá od 20:00

Pumpa je česká rocková skupina z Prahy s více než třicetiletou historií, v jejímž čele od počátku stojí kytarista Michal Němeček. Založena byla v roce 1981. Skupinou prošla za dlouhá léta existence řada známých muzikantů (např. Ladislav Čepelák a Jindřich Vobořil přišli ze zaniklé skupiny Gen, Radek Křemenák z Blue Effectu, Dan Horyna z Vitacitu, Milan Balcar z Odyssey…). Na konci 80. let se proslavila i díky rozhlasovému pořadu Větrník, kde byly odvysílány hity jako Tak tradá, Nasaď páku nebo Otužování. Úderný rytmický rock, někdy přirovnávaný k australským AC/DC, byl od počátku postaven na nápaditých riffech, snadno zapamatovatelných refrénech a výrazných zpěvácích.


„Jméno vymyslel Tonda Smrčka. On dřív hodně poslouchal Jeffa Becka a ten měl skladbu The Pump, dávno před Aerosmith. Odtud přeneseno Pumpa, což mělo taky vystihovat rytmus, hudbu, která pumpuje.“ Inspirací pro vznik kapely byla především hudba Lynyrd Skynyrd, ZZ TOP, Johnnyho Wintera, Aerosmith či AC/DC. „V textech se neřeší nic, nad čím by bylo třeba dlouze přemýšlet. Ostatně hardrock s bluesově-jižanskými akcenty by se nějakým filozofováním zalykal. Tady jde o energii šlapající rytmiky, svěží nápady, tryskající z vyhrávek slide kytary.“ (z recenze cédéčka).

První vystoupení kapely pod názvem PUMPA se uskutečnilo v roce 1982 v pražské Malostranské besedě. Pumpa brzy po založení začíná sbírat první vavříny – Beat salon (1982), Vokalíza (1984), rozhlasová soutěž Větrník (1986)… Řada místních pamětníků se jistě rozpomene na vystoupení Pumpy v Havlíčkově Brodě na soutěžní přehlídce Rocková Vysočina.

Oč jednodušší to měla Pumpa s názvem, o to složitější to bylo s udržením personální stability kapely. Neuplynul prakticky žádný rok, aby nedocházelo k výměnám muzikantů na všech postech kromě jediného – první kytary a kapelníka Michala Němečka.

Jedním z nejzajímavějších dokumentů, který najdeme na stránkách kapely, je přehled sestav od května 1981 do současnosti. I otrlého harcovníka překvapí 24 sestav, což dává průměr životnosti necelých osmnáct měsíců. „Ono by to mohlo vypadat, že jsem nějakej šílenej Blackmore, kterej lidi použije na rok a pak je vykopne, ale to by ti nikdo z bývalých spoluhráčů neřek´. Já jsem někoho vyhodil z kapely jenom dvakrát. Za mnoho odchodů mohly peníze,“ říká Michal v rozhovoru pro časopis Big Beng. „Nejvyšší amatérská platová třída byla třicet korun za načatou hodinu, takže jsme hráli dvě hodiny a jednu minutu a tím jsme si mohli počítat třikrát třicet a každej jsme brali devadesát hrubýho za vystoupení. Pak přišel nějakej Říha, a to ještě v lepším případě, nebo nějakej Vondráček, a hned řekl „My ti tady zajistíme dvojku souboru a budeš mít za večer čtyři stovky“. Navíc neměli problémy s policajtama. Tomu už dneska nikdo ani nevěří, zaplať pánbůh, že je to pryč.“

Kapelou prošli namátkou: Jindřich Vobořil, který se později dal na muzikálovou dráhu (Annáš v první pražské inscenaci Jesus Christ Superstar aj.), Dan Horyna (přechod k Merlinu), Milan Balcar (Katapult), Zdeněk Barták (Michal Prokop & Framus Five), Ondřej Konrád (Blues Band Luboše Andršta, jinak též hudební publicista) a dlouhá řada dalších muzikantů.

Na webu kapely zaujme perfektně zdokumentovaná historiografie. Nikdy nehráli na akcích jako byl Festival politické písně v Sokolově („Tam se například vyvez Arakain. Málokdo to dneska ví, ale díky tomu potom měli zelenou. To není jejich kritika, ale konstatování, že se asi Pumpa tehdy nechovala dostatečně „tržně“). I tato skutečnost byla jedním z důvodů, že kapele, která byla v polovině osmdesátých let na vrcholu, nebylo umožněno vydat desku. To se podařilo po mnoha peripetiích až o mnoho let později.

V roce 1999 u Popronu vydávají …tak tradá! Není bez zajímavosti, že vydání tohoto prvního alba skutečně velkorysou částkou podpořil Zdeněk Barták, který jako zpěvák v kapele působil v jejím prvním období do roku 1985. „Hodně jsem spokojen s celou plackou, nejen s úvodní Hodim si lano, což je taková poklona AC/DC“, říká Michal v rozhovoru pro časopis Spark.

V roce 2002 si PUMPA konečně (!) plní dlouholetý sen a vydává komplet tří prvních LP, která nakonec z různých důvodů nakladatelství Supraphon a Panton nevydala: Ozvěny (1983), Parní pumpa (1986) a Otužování (1994). Tím je splacen dluh vůči fanouškům.


V současnosti vystupuje Pumpa v sestavě:

  • Michal Němeček a Pavel Marcel – kytary
  • Milan Bogo Lebeda – baskytara
  • Roman Krajdl – bicí
  • Miloš Mařík – zpěv

Vstupenky budou v předprodeji začátkem října.

Odkaz na stránky interpreta