PRECEDENS

21.4.2017 Pá od 20:00

Legendární skupina Precedens spojená po léta zejména se zpěvačkou Bárou Basikovou právě přichází ve výrazně omlazené sestavě špičkových hudebníků s ambiciózním koncertním projektem, kterému vévodí fenomenální hlas zpěvačky Ivy Marešové.

Zazní původní skladby – Doba ledová, Soumrak bohů, Věž z písku atd. – i novinky v podání plném energie a špičkové hudební invence. Originalitu písní výhradního autora Martina Němce, dravou energii kapely a úchvatný zpěv – to vše nabízí současný Precedens.


Precedens

Precedens je česká hudební skupina, která se zrodila z velice bizarního undergroundového projektu Duševní hrob. Poprvé se publiku představila v dubnu 1982 v sestavě, kterou tvořili Jan Hedl, Martin Němec, Petr Kohut a Mirko Horáček.

Vedoucím a autorem hudby je Martin Němec. Významnou osobou, která se podílela na tvorbě kapely v jejich začátcích, byl známý písničkář Jan Sahara Hedl, výraznými postavami této skupiny se stali zpěvačka Bára Basiková a později Petr Kolář.

V osmdesátých letech se skupina Precedens stala fenoménem. Debut Doba ledová přinesl zcela originální tvář rockové scény a jistě jej lze nazvat kultovním albem. Na něj úspěšně navázala i alba následující (Věž z Písku, Pompeje, Aurora), videoklipy (Soumrak bohů, Tisíc jmen atd.) a koncerty.

Post zpěvačky po prvotním období, kdy byl frontmanem Jan Sahara Hedl (např. Tisíc jmen), zastávala nejdéle Bára Basiková. V 90. letech vznikla jako přímé pokračování Precedens skupina Basic Beat (např. Soumrak Bohů) s ještě výraznějším akcentem na Basikovou jako sólistku.

Vedoucí Precedens a výhradní autor hudby i textů Martin Němec objevil po Bářině odchodu zpěváka Petra Koláře, který s kapelou nazpíval dvě alba (Lalalá a Drž hudbu!). V roce 2005 po návratu Basikové vydala skupina zatím poslední studiové album Aurora. Všechny původní nahrávky zprodukoval, pro nynější koncerty upravil a se špičkovými instrumentalisty současného Precedentu nazkoušel Martin Němec.

K třicátému výročí vzniku Precedens odehrála kapela několik velmi úspěšných koncertů se všemi těmito interprety. Po období krátké „hibernace“, kdy se Němec věnoval své druhé autorské kapele Lili Marlene, přichází nyní Precedens v zásadně omlazené sestavě špičkových hudebníků s ambiciózním koncertním projektem, kterému vévodí fenomenální hlas zpěvačky Ivy Marešové. Ta dříve působila ve formacích Deset očí nebo 999, veřejnost ji však zná hlavně z muzikálů Michala Pavlíčka v Divadle Ta Fantastika, konkrétně z představení Excalibur nebo Obraz Doriana Graye.  V současnosti spolupracuje se skupinou Čechomor a vystupuje s vlastní tvorbou s projektem Marešová Yasinski Vašíček.


ČT Live: 30 let Precedens

PRECEDENS:

  • Iva Marešová – zpěv
  • Martin Němec – klávesy
  • Pavel Nedoma – klávesy
  • Jan Šobr – kytara
  • David Pavlík – kytara
  • Martin Ivan – basová kytara
  • Radek Doležal –bicí

Vstupné 220 Kč.

Odkaz na stránky interpreta