Ondřej Fencl Trio (Hromosvod)

25.5.2017 Čt od 20:00

Ondřej Fencl je vyhledávaný muzikant, jehož aktivity jsou velmi rozmanité. Kromě vystupování se svou kapelou Hromosvod, se kterou nedávno oslavil dvacetileté výročí, spolupracuje s mnoha legendami české rockové a folkrockové scény.


Ondřej Fencl Trio představuje autorskou tvorbu pětatřicátníka Ondřeje Fencla (znáte též od 5P Luboše Pospíšila, ze Schodiště, nebo z tria s V. Mertou a J. Hrubým).

Jedná se převážně o písničky z repertoáru Ondřejova folk-rockového Hromosvodu, ale v komornějším a modernějším hávu. Zpěváka, kytaristu a klávesistu Fencla doprovází na elektrickou kytaru Vojtěch Jindra (m.j. kapelník Branu) a houslistka Hana Kašpárek Vyšínská (m.j. Inflagranti).


Hromosvod

Hromosvod hraje našlapaný písničkový folk-rock, který se díky nástrojovému obsazení a aranžérské pestrosti mírně vymyká tradičním proudům, ale nesklouzává do intelektuálního rozjímání o smyslu všeho a ničeho. Originální texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů jsou okrášlené vynikajícími houslemi (Hana Kašpárek Vyšínská – m.j. Inflagranti) a příčnou flétnou, kupředu hnané rytmy jednoho z nejlepších českých bubeníků Jakuba Homoly. V čele kapely stojí zpěvák, kytarista a téměř výhradní autor repertoáru Ondřej Fencl, známý též ze spolupráce s Marsyas, Lubošem Pospíšilem, Lenkou Dusilovou, Janem Hrubým nebo se Schodištěm.

Skupina má za sebou kolem 400 koncertů, čtyři oficiální alba, příležitostně vystupuje jako doprovodná kapela Vladimíra Merty. Jako předskokany si Hromosvod vybrali V. Mišík, L. Dusilová, M. Hrůza, Jablkoň, Nerez, Druhá tráva či Fleret.

Na aktuálním albu Divoký ticho Žižkova (vychází 7/2015) zvukově ošetřeném protřelým mágem Borisem Carloffem hostují mimo jiné Kamil Střihavka nebo Petr Janda.

Hromosvod byl založen na podzim 1994 jako dětská skupina Ondřeje Fencla, který je dodnes její vůdčí osobností. S věkovým průměrem 34 let je patrně nejmladší tuzemskou jedenadvacetiletou kapelou… Prvních deset roků existence lze s trochou nadsázky nazvat dětskou hrou na muziku, debutové oficiální CD 17 lízátek vyšlo v roce 2004. V propagačních materiálech vydavatele Indies Records se psalo o „velké naději českého folk-rocku“, deskuza účasti dvou stovek přihlížejících pokřtil v pražském Rock Café zpěvák Pavel Bobek.

V květnu 2006 vyslal Hromosvod do světa své druhé oficiální album s názvem Svitavy, úspěšnou koncertní šňůru zakončenou ve velkém stylu před zaplněným Hlavním náměstím v Bratislavě. Kapela se objevuje v programech největších českých festivalů (Sázavafest, Vinohradské vinobraní, Trutnov, Benátská noc…), v září 2010 křtí Vladimír Mišík před vyprodanou Malostranskou besedou další album Zimní čas. Po boku jeho Etc a také se spřátelenou Jablkoní odjede pak Hromosvod dvě turné; klip Tanečnice shlédlo na youtube 35.000 lidí.

V roce 2012 začala spolupráce s Vladimírem Mertou. V létě 2015 vychází nadšeně přijaté čtvrté album Divoký ticho Žižkova natočené ve studiu Borise Carloffa, mezi hosty se objevují mimo jiné Kamil Střihavka nebo Petra Janda.


Sestava:

Ondřej Fencl

zpěv, kytary, klávesy, harmonika

Hana Kašpárek Vyšínská

housle, vokály

 

Vojtěch Jindra j.h.

akustická kytara, ukulele, mandolína

  • ​v Hromosvodu: od července 2012
  • další hudební působení: Bran, Taliesyn, Viki, dříve Irish Dew
  • vystudoval: český jazyk a literatura, FF UK
  • job: hudebník, manager

REFERENCE OD KOLEGŮ Z HUDEBNÍ BRANŽE:

Zuzana Michnová (Marsyas): „Ahoj Ondřeji, vyposlechla jsem si muziku a musím říct, že dobrý. Je to hodně intimní, to mám ráda.“

Lou Fanánek Hagen (Tři sestry):„Během procházky jsem se rozhodl najít Zimní čas, který vzal za své během stěhování pracovny…  nicméně jsem ho našel!! A je to krásný a poklidný protipól Tří sester.“

Jarda Svoboda (Traband): „Ondřeji,máš šikovný muzikanty a tvoje lpění na starý muzice je mi velice sympatický – však jsem taky odkojenej všema těma Mišíkama, Pospíšilama, Prokopama a Jasnejma Pakama.  Nejvíc mě dostává ta Harrisonovka, pořád si zpívám “zvony v dálce zní, řeka proplouvá duší mou” – to se ti náramně povedlo! Takže díky moc za cd, rád se k němu budu vracet.“

Tomáš Hanák: „Panečku. Zatím čteny jen texty – klobouk dolů, vážně. Pěkná, věru pěkná práce.“

Karel Šůcha (Laura a její tygři): „Ondřeji, líbí se mi to. Booklet je taky moc hezkej a texty mě baví – hlavně fakt dobrej zvuk, čistej a prostornej. Trochu to ve mně náladou evokuje Marsyas (i když zněli jinak).“

Igor Timko (No Name): „Čaf kamo, počul sol ten album a je skutočně prepracovaný. Zbožňujem veci, na  ktorych je citit urobena robota a nie odflaknute za dva dni.“


Vstupné 180 Kč.

Odkaz na stránky interpreta