Never Sol – klavírní akustický koncert

29.12.2017 Pá od 19:30

Hudební projekt spojený s písničkářkou Sárou Vondráškovou a držitelem čtyř ocenění Český lev za nejlepší hudbu Janem P. Muchowem.


Silný vztah k písničkářství, spletité akordické postupy, syntetizéry a hlas jsou základními kameny hudby Never Sol. Někdy se skladby stočí do Lynchovských teritorií: plné, silné a tajemné, jindy otevřené a rezervované –  jen hlas a pár pečlivě umístěných instrumentálních barev. Kontrasty, které jsou položeny vedle sebe na stejnou úroveň, epický základ, který jde ruku v ruce s jemností a něžností.


Pražský hudební projekt Never Sol založila v roce 2012 písničkářka, klavíristka a zpěvačka Sára Vondrášková, absolventka Konzervatoře Jaroslava Ježka. Do širšího povědomí vstoupila díky písni Lay Down, která zazněla ve filmu Davida Ondříčka Ve stínu.

Její debutové album s názvem Under Quiet patří k nejlépe hodnoceným nahrávkám roku 2013. Toto album je výsledkem její dvouleté spolupráce s Janem P. Muchowem. Album bylo vřele přijato a Sára díky němu získala nominaci na ceny Anděl v kategoriích zpěvačka a objev roku a deska figurovala i ve finalové sedmičce cen Apollo. Mezinárodní věhlas zajistilo Never Sol hostování na Floexově singlu Gone a album Under Quiet (2013) následně vyšlo pro mezinárodní trh na prestižní značce Denovali Records.

Never Sol se snaží, aby každé její vystoupení bylo něčím osobité. Vystupovala už v doprovodu orchestru Filharmoniků města Prahy nebo se sborem Elpida, Stihla vydat singl Nur, který rekapituluje její spolupráci právě se sborem Elpida pro mezigenerační festival Old’s Cool. Právě pětadvacetičlenný soubor pod vedením sbormistryně Zuzany Seibertové byl jedním z hostů audiovizuálního koncert Never Sol v rámci Akropolis Multimediale. Interace laseru a její hudby na Akropolis Multimediale byla určitě také něčím neopakovatelným.

Never Sol se  zúčastnila prestižní Red Bull Music Academy v Tokyu, složila hudbu pro taneční představení Divočina režisérky Jany Burkiewiczové a mimo jiné vystupuje s elektroakustickým projektem Tomáše Dvořáka Floex. Momentálně se věnuje nahrávání svého druhého alba.


A co vlastně Never Sol znamená? Přezdívka, název kapely nebo celého dlouhodobého projektu?

„Asi všechno dohromady, i když ten název zřejmě nejvíc pasuje k našemu projektu. Kapela je to ale vlastně taky; hrajeme výhradně živě, dřív s bubenicí Lenkou Dundrovou, od křtu desky se nám kapela zvětšuje. Never Sol ale pořád cítím jako organický projekt, do kterého patří i muzikant a producent Honza Muchow a pokud se bude kapela rozšiřovat kvůli živému hraní, tak pojme i další lidi,“ vysvětluje zpěvačka.


Odkaz na stránky interpreta