Milan Svoboda Quartet

10.5.2017 St od 20:00

Milan Svoboda patří mezi přední osobnosti české hudební scény. Jako jazzový pianista a bandleader si získal velké mezinárodní renomé. Jeho tvůrčí záběr, jako skladatele a dirigenta,  je velmi široký, od moderního jazzu přes muzikál, filmovou a scénickou hudbu až k soudobé hudbě vážné. Narodil se v roce 1951 v Praze. Je absolventem varhanního oddělení Konzervatoře v Praze, studoval muzikologii na Filosofické fakultě University Karlovy, kompozici na pražské AMU a jako stipendista působil v USA na Berklee College of Music v Bostonu.

Hudba Kvarteta Milana Svobody  navazuje na tradici moderního jazzu 60. a 70. let. Objevují se zde však také vlivy rocku, folklóru a soudobé hudby vážné. Milan Svoboda řadí často své kompozice do větších tématických celků a vznikají tak příznačné suity, které umožňují dostatek prostoru pro kreativní improvizace všech členů skupiny. Se svým kvartetem koncertoval Milan Svoboda téměř po celé Evropě, v USA a v Indii, zúčastnil se řady jazzových festivalů a nahrál gramofonová alba: „Okno dokořán“„The Boston Concert“„Dedication“„Dnes večer zítra ráno“„Milan Svoboda Q & Tony Lakatos“„Znamení střelce“„Live At The Castle“ , „Momentś Notice“ a „Late Harvest“ Prestižní byla jeho účast na prvním ročníku festivalu „European Jazz Night“ ve Vídni, který přenášela televizní společnost EBU do celé Evropy.

Během 35-tileté existence se v souboru vystřídala celá řada předních českých jazzmanů, např. Michal Gera, Aleš Charvát, Jaromír Helešic, Ivan Myslikovjan nebo Martin Lehký. V krátkém „americkém“ období v něm hráli Greg Badolato a Aaron Scott. Jako hosté s kvartetem často vystupují  mezinárodně uznávané osobnosti, jako např. Tony Lakatos, Sigi Finkel,  Jarek Smietana, Jiří Stivín a mnoho dalších. Příležitostně tak skupina vystupuje jako Quintet nebo Sextet. Poslední obsazení Kvarteta Milana Svobody je vybranou společností špičkových sólistů, kteří spolupracují s předními kapelami české jazzové scény. Repertoár tvoří převážně původní kompozice Milana Svobody a jeho originální aranžmá světové jazzové literatury. Milan Svoboda Quartet je častým hostem evropských hudebních festivalů a jazzových klubů.

S Kvartetem Milana Svobody vystupuje v poslední době ve specielním koncertním pořadu  i významný sólista z oblasti klasické hudby, violoncellista Jiří Bárta. Jejich společný projekt je zachycen na CD „Znamení střelce“. Na české i mezinárodní hudební scéně se příležitostně objevuje i Milan Svoboda Sextet.V této sestavě stálé obsazení kvarteta doplňují významní sólisté Svobodova big bandu Michal GeraPřemysl Tomšíček.

Složení kapely:

  • Milan Krajíc  – tenor and soprano sax
  • Milan Svoboda – piano, keyboards
  • Filip Spálený  – bass
  • Ivan Audes – drums

Vstupné 250 Kč.

Odkaz na stránky interpreta