Mezinárodní Festival Filmů EKOTOPFILM

16.11.2016 St od 16:00

Nejstarší festival dokumentárních filmů o přírodě a životním prostředí na světě se představí poprvé v Liberci a to 15. a 16. 11. od 16:00 hodin.

Mezinárodní filmový festival Ekotopfilm je festival dokumentárních filmů zaměřený na životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj. Každoročně představí na 200 filmů z celého světa a bohatý doprovodný program – mezinárodní konference, diskuze, přednášky, výstavy, prezentace a besedy pro odbornou i laickou veřejnost. Festival se společně s odborníky, neziskovými organizacemi a institucemi zabývajícími se environmentální tématikou a udržitelným rozvojem vždy zaměřují na jedno aktuální téma, kterému je věnovaný filmový i doprovodný program a zabývají se jím i hosté festivalu z Česka i zahraničí.

Cílem MFF Ekotopfillm je inspirativním způsobem měnit chování společnosti ve vztahu k životnímu prostředí a vytvořit prostor k otevřené diskuzi o otázkách trvale udržitelného rozvoje.

MFF Ekotopfilm je určen laické i odborné veřejnosti, dětem i dospělým. Vstup na veškeré akce festivalu je zdarma a doprovodný program je vhodně sestaven tak, aby oslovil co nejširší publikum.

Součástí festivalu Ekotopfilm je festival pro děti a mládež Junior festival, který zapojuje mladou generaci do filmového programu a doprovodných aktivit a vzdělává je prostřednictvím soutěží, her, kreativních aktivit a workshopů na různá témata.


Vítězné filmy z celého světa a zajímavé besedy na nejstarším festivalu dokumentárních filmů o životním prostředí na světě.

V říjnu proběhl v Praze úplně poprvé festival Ekotopfilm, na kterém mezinárodní porota vybrala z 81 dokumentárních filmů z 23 zemí a 6 kontinentů ty nejlepší. Ty teď přijíždí i do Liberce.

Diváci se můžou těšit na unikátní pohled na porod pod mikroskopem ve snímku Mikroporod, který získal speciální cenu Grand Prix nebo se vydat za exotickými tvory, nikoli ovšem v přírodě, ale v našem těle v dokumentu Lidské tělo: mikroskopické safari.

I u přírodopisného filmu se člověk může zasmát! To dokazuje snímek Yellowstone s dechberoucími záběry natočenými špičkovou filmařskou technikou z nejstaršího amerického národního parku. Že zbytky v ledničce nemusí skončit v koši, ale dají se z nich vykouzlit delikatesní pokrmy, ukazuje vtipálek a kuchař David ve filmu Vaření z odpadu.

Festival ovšem není jen o filmech, jeho součástí jsou i besedy s experty, které návštěvníky aktivně zapojí do debaty. Tématem budou šelmy v Česku, kterých v posledních letech rapidně přibývá a to i v Libereckém kraji!


Program:

 

ÚTERÝ 15.11.

16:00 Mikroporod

Dokument filmařské dvojice Toni Harmanové a Alexe Wakeforda zkoumá nejnovější vědecké výzkumy o mikroskopickém dění během porodu. Dvanáct světových vědeckých kapacit ukazuje důležitost našeho mikrobiomu, bilionu bakterií, které obývají naše tělo, a které jsou podle mnohých vědců nezbytné pro naše zdraví. Film odhaluje nejnovější poznatky, podle kterých existuje velmi úzký časový úsek na optimální „zasetí a vyživení“ mikrobiomu novorozence. Tento úsek se týká porodu. Jakmile ho propásneme, později se mohou projevit následky, a to nejen na celoživotním zdravotním stavu našich dětí, ale i na zdraví budoucích generací. CZ DABING

17:15 Klimatická chyba

Nedávná studie NASA potvrdila, že za globální oteplování nemůžou jen skleníkové plyny, ale jeho příčinu je třeba hledat i jinde – zejména v lidské činnosti, která způsobuje pevninské změny, stojí za celkovým oteplováním planety a negativním vývojem klimatických změn. Navzdory tomuto poznatku jsou pevniny dlouhodobě přehlíženým faktorem. NASA obecně upozorňuje na odlesňování nebo nové způsoby obdělávání půdy, tvůrci filmu na základě svých pozorovaní a měření ukazují konkrétní příčiny klimatických změn i možná nápravná opatření. Obojí se nachází pod našima nohama – na zemi. SLOVENSKÉ znění

17:50 Projekce dokumentu Causa Carnivora a přednáška o navrátu vlků do ČR

Projekce dokumentu Causa Carnivora o návratu šelem do České republiky, co jim v něm brání a co je pravdy na krvavých legendách, s navazující přednáškou na téma vlků se členy Vlčí hlídky Hnutí DUHA.

19:40 Yellowstone

Existuje jen několik tak unikátních míst, jako je Yellowstone, první americký národní park: přírodní poklad rozlehlých lesů, nekonečných údolí, domov obrovských bizonních stád, vlčích smeček a medvědů grizzly. Leží na jednom z největších sopek světa. Cenami ověnčení filmaři Oliver Goetzl a Ivo Nörenberg nejmodernějšími filmařskými technikami po dobu tří let zachytili výjimečnou divočinu yellowstonského parku jako ještě nikdo předtím. ANGLICKÉ znění, BEZ TITULKŮ

20:50 Jak se zrodil prales

Lesy jsou mnohem složitější, než si myslíme. Film, který vznikal tři roky, odhaluje velmi složité partnerské vztahy mezi rostlinami, hmyzem a živočichy i evoluční kreativitu a inteligenci stromů. Úžasné záběry natočené ve formátu 4K nás přenesou hluboko do odlehlých lesů rakouského národního parku Kalkalpen, nejrozlehlejší divočiny v Alpách. Lidmi nedotčená příroda je už téměř čtvrť století v dramatickém cyklu růstu a rozkladu, jenž neochvějně vládne této jedinečné krajině. CZ DABING

 

STŘEDA 16.11.

16:00 Lidské tělo: mikroskopické safari

Stejně jako naše Země, i naše tělo se skládá z úchvatných povrchů a tvarů a také v sobě ukrývá překvapivou divočinu. Podívejte se přes mikroskop na unikátní safari, v němž tvorové žijí, jedí, rozmnožují se, rodí se i umírají – a jímž je naše tělo. Někteří nám mohou připadat jako škodná, jiní jako užiteční nebo dokonce nezbytní pro přežití. Všichni se podílejí na křehké biologické rovnováze, dotažené do dokonalosti díky naši evoluci. Biodiverzita v lidském těle je pro naše zdraví stěžejní. CZ DABING

17:10 Velké losování

Dokumentární film o české populaci losa evropského. V minulosti se losům celkem dařilo, v posledních letech ale z Česka docela zmizeli a současný stav naznačuje, že do budoucna definitivně vyhynou i poslední zbývající kusy. V jedné z posledních lokalit na Jindřichohradecku, kde se jim daří nejvíce, jich v roce 1980 žilo až třicet, nyní je jejich stav třetinový. Tento chráněný druh pomalu vymírá. Jako poslední naděje byl v roce 2010 připraven Záchranný program losa evropského v České republice a vědci ve spolupráci s ochranářskou organizací Česká krajina se snaží program uvést do praxe.

17:40 Moja

Životní příběh nejslavnější české gorily Moji, jejího stěhování do Španělska a narození dcery Duni. Chovatel Marek Ždánský v této ,,road-movie” vypráví o životě s gorilou Mojou, jejíž dětství a rodinu svého času v médiích sledoval téměř celý český národ. Píše se rok 2015 a Marek cestuje za svou kamarádkou do španělského přírodního parku a ZOO Cabarceno, kde Moja nyní žije se svým prvním mládětem. Jaké bude jejich setkání?

18:20 Štěstí bez peněz

Příběh Raphaela Fellmera, který byl od roku 2009 během cesty z Nizozemska do Mexika na stávce proti penězům. Činí tak ne proto, že by si nemohl najít zaměstnání, ale z vlastní vůle. Je aktivistou, který žije bez peněz za účelem šíření osvěty. CZ DABING, ANGLICKÉ titulky

19:00 Vedlejší úlovek (2min) + Suri

Dobrodružná cesta po neznámé africké řece nás zavede k unikátnímu přírodnímu kmeni Suri. Během putování jejich územím poznáváme společenství, které se rozhodlo bojovat za zachování svých tradic a původního způsobu života. Film je vážným zamyšlením nejen nad jejich budoucím osudem a zanikáním jedinečných kultur, ale také nad potřebou různorodosti lidstva, která je nezbytná pro přežití naší civilizace v globalizujícím se světě. SLOVENSKÉ znění

20:15 Vaření z opadu

Zábavná road movie: pět evropských zemí, 5079 najetých kilometrů, 214 námořních mil, 6845 litrů použitého oleje, 690 kg zachráněného jídla, 11 kuchařských čepic, 525 hostů a na jídelním lístku jen to, co by pro většinu byl pouze odpad. Průvodce filmem David dokáže ze zbytků vykouzlit zajímavá jídla a bojuje tak proti plýtvání potravinami a konzumnímu stylu života a zároveň inspiruje k hledání kreativních řešení. NĚMECKÉ znění, ANGLICKÉ titulky

 

Přijďte, dokud je na co se dívat!


Vstup zdarma.

Odkaz na stránky interpreta