Liberecký dixieland OLD STARS oslaví 60 let!

22.2.2018 Čt od 19:30

K poslechu, tanci i zpěvu, Vám zahraje Liberecký dixieland OLD STARS, jenž je jednou z nejstarších (ne-li tou úplně nejstarší) tuzemskou kapelou, ve které stále účinkuje i její zakládající člen a kapelník.

Od roku 1958, kam historie naší kapely sahá, již uplynulo mnoho let naplněných tradiční hudbou neworleánských jazz-menů a my jsme rádi, že nás (a ani Vás) naše láska k dixielandu po celá ta dlouhá léta neopustila.

Hráli jsme na mnoha festivalech a v mnoha sálech po celé České republice, v Polsku i Německu a teď jsme se rozhodli oslavit 60 let doma v Liberci. Doufáme, že i Vy (stejně jako my) načerpáte hodně energie z tradiční muziky a známých písniček.


Začátky kapely Liberecký dixieland OLD STARS sahají do přelomu let padesátých a šedesátých minulého století. Našla se skupinka několika nadšenců, vesměs studentů libereckých středních škol, a rozhodla se založit kapelu s dixielandovým zaměřením. Doba tehdy tomuto hudebnímu žánru příliš nepřála, nejspíše pro její imperialistický americký původ. Gramofonových desek s touto hudbou bylo na trhu poskrovnu. Přesto byl v té době dixieland velmi populární, např. v liberecké kavárně Nisa se hrál 2x týdně.

My „náctiletí“ hoši jsme se scházívali porůznu v bytech některého z nás (kdo měl gramofon), pilně jsme naslouchali deskám našich idolů a samozřejmě jsme se je poté snažili neuměle v našem „Studentském dixielandu“ napodobovat. S postupem času jsme začali nalézat zalíbení především v anglických dixielandových kapelách (např. Acker Bilka, Kenny Balla a Chrise Barbera), jejichž pojetí dixielandu znělo našim uším nejpříjemněji. Ve své době patřily tyto kapely k předním představitelům osobité, tzv. „Anglické školy“, a staly se našimi velkými (leč nedostižnými) vzory.

Přes půlstoletí naší existence prošla kapelou celá řada muzikantů a v průběhu také bohužel z našich řad odešlo několik kamarádů do jazzového nebe. V současné kapele působí již jeden z původních zakládajících členů – Jiří Maršík na bicí. Zbývá tak již jen doplnit, že na trubku hraje Jirka Munzar, na pozoun Jirka Huněk, první klarinet obsluhuje Míra Dědek, na banjo Petr Munzar, na baskytaru Petr Švejnar, na klavír Pepa Vaniš, na saxofon, druhý klarinet a zpěv Áda Štrejl, za bicími sedí již zmíněný zakládající člen Jirka Maršík.

Dlouhá léta jsme byli veřejnosti známí pod jménem „Liberecký dixieland“, pak jsme se ale od konce r.1993 na dobu necelých 10 let odmlčeli a po našem „znovuvzkříšení“ v roce 2004 přidal k našemu jménu nějaký nezjištěný „dobrák“ přívlastek „OLD STARS“ (staré hvězdy), a my jsme si tento přídomek už natrvalo ponechali. Nakonec proč ne? Náš věkový průměr již znatelně přesahuje číslici 60 a nadpoloviční většina členů jsou již důchodci!

Stálé angažmá za celou dobu své existence kapela nikdy neměla, hráli jsme povětšinou příležitostně v různých klubech a na jazzových scénách. V posledních letech se zúčastňujeme pravidelně dixielandových festivalů u nás a vyjíždíme i do zahraničí (Německo, Polsko).

K našemu půlstoletému jubileu natočil Liberecký dixieland OLD STARS (ještě s klavíristou Vladimírem Medkem, basistou Antonímen Štrosem, trumpetistou Janem Novákem, klarinetistou Jaroslavem Handlířem a banjistou Jiřím Kutíkem v sestavě) v roce 2008 CD s výběrem z našeho repertoáru.

Mnozí z nás hrají v různých kapelách i orchestrech, ale na dixieland si uděláme čas vždy. Několik dní po festivalu v Křižanech 2009 od nás odešel navždy klarinetista Jarda Handlíř. Koncem roku 2014 jsme naposledy zahráli Pepovi Sehnoutkovi, který dělal většinu aranží už od roku 1958.


SOUČASNÁ SESTAVA:

  • Jirka Maršík – bicí, zpěv, leadr kapely
  • Jirka Munzar – trubka, zpěv, aranže
  • Jirka Huněk – trombon
  • Gabi Hradecká – zpěv
  • Mira Dědek – klarinet
  • Petr Munzar – banjo, zpěv, kytara
  • Petr Švejnar – baskytara
  • Áda Štrejl – saxofon, klarinet, zpěv
Odkaz na stránky interpreta