Laura a její tygři

25.11.2017 So od 20:00

Laura a její tygři
černé kalhoty a funky drive
černé brýle a soulová naléhavost
černé kravaty a jazzová elegance
bílé košile a rocková energie


Černé kalhoty, černé brýle, černé kravaty a bílé košile…. tak, jak je známe již více než čtvrtstoletí.


Na konci roku 1985 Karel Šůcha inspirován novelou Williama Saroyana Tracyho tygr zakládá rockovou skupinu Laura a její tygři. Dívčí jméno Laura evokuje něhu a krásu, tygři jsou symbolem nezkrotnosti a divokosti, černé brýle, bílé košile, černé kravaty a černé kalhoty vytváří nezaměnitelnou image skupiny. Svou image si Laura drží dodnes.

„Koncerty skupiny sálají vlnami živočišné rockové energie, ve které vycítíme náznaky dunivých černošských rytmů, latinu i bílý beat šedesátých let. Vše vyvěrá z pozitivního názoru a pohledu na svět, jenž se v této stylové směsici bleskově přenáší na publikum“ napsal Vladimír Vlasák v knize Excentrici v přízemí.

Laura a její tygři platí již tři desítky let za multiinstrumentální, multižánrové hudební těleso, oděné jak jinak než black and white. Určitě si každý vzpomene na začátek devadesátých let a jejich obří hit Dokud tady budu, nebo Slovník cizích slov, které se na nás neúnavně valily z éteru rádií a televizních hitparád.

Fenomenální nástup Laury a jejích tygrů předznamenal více než 30-ti letou koncertní historii kapely. Stovky koncertů ve vyprodaných sálech v Čechách i na Slovensku zaujali mezinárodní promotéry a po pádu „železné opony“ tygři úplně mizí z domácí scény a koncertují převážně na evropských podiích – Stuttgart, Mnichov, Paříž, Laussane, Kiel, Bremen, Hamburg, Kolín nad Rýnem, Frankfurt nad Mohanem, Marseille, Valence, Toulousse, Nantes, Albi, Tarbes, Brusel, Lyon, Dijon, Antverpy, Strassbourg atd., ale také ve starobylých amfiteátrech Kartága, Monastiru a Hammametu nebo na EXPO 2010 v Šanghaji. V roce 1993 získala kapela cenu francouzských médií Grand Prix Media RFI a její koncert v pařížské La Cigalle živě přenášel kanál MCM.

Laura a její tygři mají v současné době na svém kontě více než 1 600 koncertů v rockových klubech a na festivalech doma i v zahraničí, 12 vydaných alb a pět velkých koncertních projektů: Show Tomáše Tracyho, Rituál středoevropana z konce dvacátého století ve franouzském Agenu, Rituál na Žižkově, Laura versus Křižíkova fontána a Big Bang!.

Neúnavný hledač talentů Karel Šůcha v Lauře a jejich tygrech vychoval řadu významných osobností českého kulturního života – např. Ilonu Csákovou, Martina Poštu, Miloše Vacíka, Dana Nekonečného, Lenku Novou a mnoho dalších.

Kapela Laura a její tygři existuje již přes třicet let, a vůbec to nevypadá, že by jí došel dech. Naopak. Kulatiny oslavila dvěma vyprodanými koncerty v Praze a Brně, kde nemohly chybět ani nejzásadnější Laury její historie Ilona Csáková (46) a Lenka Nová (42). Do světa navíc kapela vypustila nové album Továrna na sny. Všechny písničky na desku napsal zakladatel a kapelník Karel Šůcha tentokrát jen pro zpěvačku. A nejspíš věděl proč.

„Síla Lucie je v celé její osobnosti – talent, skvělý hlas i technika, pohyb, vzhled a nepochybná inteligence, která je z interpretace písní slyšet. Lucie není „jen“ zpěvačka, je komplexní. Podívejte se na náš nový klip Bambus, kolik hodnověrných poloh vystřídá v krátké písni – od znuděné mondény přes sexy muzikantku až k dívence tančící twist – vše plné, výrazově bohaté a věrohodné,“ pěje na svou zpěvačku ódy Šůcha.


Lucie Bakešová

Temperament, nepřehlédnutelné vnady, jiskru v oku i energii tygřice má osmadvacetiletá zpěvačka Lucie Bakešová, která se před časem objevila v Hlase Česko Slovenska a nyní má za zády svého času kultovní kapelu složenou ze samých chlapů. Zpívá od třinácti, ale teprve teď je víc vidět. Zpěvačka Lucie Bakešová je v současnosti tím nejpůvabnějším stvořením kapely Laura a její tygři.

„S Karlem Šůchou jsem se potkala poprvé, když mi bylo nějakých náct. Tehdy jsem měla dívčí punkovou kapelu a Karel nám ve studiu pomáhal s natáčením písniček. Před dvěma lety jsem byla v Hlase Československa, kde mě zaregistrovala manažerka Laury. Zrovna sháněli novou zpěvačku, vyhlídli si mě a oslovili,“ vypravuje Lucie.

Ta s kapelou natočila nové album. A má tam více prostoru než zpěvačky na předchozích deskách. „Všechny písničky na desce zpívám já,“ podotýká současná Laura, která se na jednom pódiu potkala i se svými předchůdkyněmi Ilonou Csákovou a Lenkou Novou.

Lucie pochází ze Železného Brodu z muzikantské rodiny (tatínek celkově umělecky nadaný – skládá muziku i texty, hraje na kytaru, zpívá, fotí, maluje, a svého času dokonce proslul dětskými rolemi; maminka skvělá zpěvačka a flétnistka). Lucie navštěvovala hodiny zpěvu a naučila se základům folkové hry na kytaru.

První úspěchy na poli muziky zaznamenala se skupinou Jantar (vítězná kapela do 18-ti let a absolutní vítěz Brána 2003; 3. místo-Folkový Kvítek 2003,2004).  Jantar byl založen na spolupráci s bratry Cidlinskými, kteří ji výrazně hudebně ovlivnili a obohatili. Jak ale sama tvrdí: „Za svůj pěvecký vývoj však vděčím paní učitelce Marii Nové, za kterou jsem několik let dojížděla do ZUŠ v Liberci.“.

Díky veliké touze zpívat, se přihlásila do soutěže Česko hledá Superstar 2, kde se probojovala do nejlepších padesáti. Díky tomuto úspěchu byla pozvána zazpívat na spoustu zajímavých míst a také dostala příležitost natočit svou první skladbu. Lucie studovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Mohli jste ji již vidět jak v televizi (např. seriál Vyprávěj), tak i v několika muzikálech (např. role Joan v muzikálu Rent).


Členové skupiny:

 • Karel Šůcha – kapelník, basa, zpěv
 • Lucie Bakešová – zpěv
 • Miroslav Návrat – bicí
 • Tomislav Zvardoň – kytara
 • Ondřej Fišer – kytara, zpěv
 • Kamil Janský – saxofon, zpěv, road manager
 • Milan Král – pozoun, zpěv
 • Radek Něměc – trubka, zpěv
 • Alternace:
 • Luboš Víšek – saxofon
 • Michal Němec – trubka
 • Jan Kolář – trubka

V ceně vstupenky je CD.

Odkaz na stránky interpreta