Justin Lavash – britský kytarista a písničkář

23.1.2018 Út od 19:30

Justina Lavashe zná publikum asi především z velmi zdařilé spolupráce s Lenkou Dusilovou a Monikou Načevou. Kluboví posluchači, jej zase dobře znají jako sólového umělce (případně v duu s bubeníkem Davidem Landštofem), který fascinuje kytarovou virtuozitou, autentickým zpěvem, vlastní tvorbou a nevtíravým, avšak velkým showmanstvím.

 

Výjimečný anglický kytarista, zpěvák a skladatel Justin Lavash se inspiruje styly jako je folk, blues a jazz, které vzájemně míchá a vytváří originální hudbu, kterou doplňuje charismatickým soulovým hlasem. Jeho virtuózní hra na kytaru často nechá užaslé publikum s otázkou, jak dokáže jeden muž na nástroj vytvořit polyfonii tolika vrstev.

Základem Lavashova stylu je vybrnkávací technika ve stylu průkopníků Richarda Thompsona či Johna Martyna, ale v duchu expanze tradičních forem vkládá i prvky tanečního funky či naopak lyrických balad. V Lavashově hudbě jsou přítomny hluboké hudební kořeny a často bývá považován za bluesmana. K tomuto žánru jsou i jeho koncerty, na kterých vystupuje nejčastěji sám nebo v duu s bubeníkem Davidem Landštofem, nejblíže. Jeho vlastní zpěv, syrově hluboký a uhrančivý, vtáhne posluchače do skladeb, kde silné (nezřídka autobiografické) příběhy střídají poetické imprese.

Matka Irka, otec Američan, perské příjmení a britské občanství, přesto si můžeme Justina Lavashe směle přivlastnit tvrzením, že patří k našim nejlepším kytaristům. Zjednodušující nálepku „cizinec“ si nezaslouží, ostatně, jak sám trefně poznamenal, přispívá do zdejší daňové pokladny. Výrazná osobnost české hudební scény, která se pohybuje v hudební branži již řadu let a zaujala svou virtuózní technikou řadu hudebních osobností.

Své hráčské zkušenosti nasbíral v jižním Londýně, kde hrál v devadesátých letech jazz i kabaret, často coby sideman někdejších pěveckých hvězd. Pak se přestěhoval do Francie, kde hrál po klubech blues a během let se stal virtuosem kytarového „fingerstyle“ hry na kytaru. Čerpal z různých žánrů, z folku, blues i francouzského šansonu. Z Francie, kde často působil, se vrátil do Londýna, kde se zapojil do prosperující jazzové scény raných let devadesátých. Poté se živil hraním na lodích v kapelách někdejších kabaretních hvězd, ale také studiovým nahráváním a transkripcí hudebních partitur. Multižánrovost, které byl vystaven, se brzy promítla také v jeho skládání. Jeho autorská CD se úspěšně prodávají po celé Evropě.

V současnosti žije v Praze a díky vyspělé technice, která si nezadá s Justinovým talentem komponovat, jej vyhledávají i čeští umělci z nejrespektovanějších – Lenka Dusilová („Brother“ na CD Baromantika and „Mayday“ na CD V hodině smrti), Michal Horáček („Dizzy and stranded in Prague“ z alba Český Kalendář), Sunflower Caravan (CD A little bit more), Monika Načeva (CD Milostný Slabiky), Radúza (CD Marathon), DG 307 či Vladimir Merta. Dvě písně („Brother“ a „Dizzy and stranded in Prague“) obdržely ocenění v soutěži Českého gramofonového průmyslu Anděl v letech 2012 a 2013.

 

Odkaz na stránky interpreta