Joe Karafiát Band

13.1.2017 Pá od 20:00

Joe Karafiát je univerzální kytarista a originální skladatel. Za těch dvacet let, co je zpátky v Čechách toho stihl neuvěřitelně mnoho. S Mejlou Hlavsou pracoval na legendárním projektu Šílenství, složeném ze skladeb, které překračovaly stylové hranice Plastic People. S Filipem Topolem a Vráťou Brabencem si střihl nedoceněný experiment Konec léta. Jako producent se podepsal na řadě legendárních nahrávek pražských post-novovlnných skupin. Ale nejvíc ho známe z hraní v Joe Karafiát Bandu, svérázné a těžko definovatelné kapele, v níž se snoubí všechno, co přinesl rock od šedesátých let dodnes.


Joe Karafiát odešel ve 22 letech do Anglie, později do Kanady a Toronta, v imigraci žil přes deset let, ovšem hudbě se nepřestal věnovat, naopak anglická škola života z něj udělala poctivého muzikanta, který k talentu přidal jasný hudební názor. Hudbě se věnuje třicet let a po celou dobu hudební kariéry se drží v linii undergroundu. Po svém návratu do ČR se začal muzice věnovat naplno, založil Joe Carnation Band, Garage, Underground Blues Session, dále působí v The Plastic People of the Universe, Overground a Basement 11.

Joe Karafiát je jednou z výrazných osobností české undergroundové scény. V roce 2013 se představil také jako samostatný interpret, a to prostřednictvím písně Zodiak. Tento nový singl vznikl ve spojení s Borisem Carloffem na text Egona Bondyho, který představuje underground vložený do moderních souvislostí. Singl Zodiak znázorňuje tvář Joa jako interpreta s vlastním názorem a stylem, který chce prezentovat. Doposud byl Joe znám především jako hráč, spoluhráč a spoluautor a dle jeho slov je na čase ukázat také vlastní svět hudby co ho baví.

Tím ale jeho sólová dráha rozhodně neskončila, nýbrž právě odstartovala! Je na čase ukázat jeho vlastní svět hudby a tak se Joe rozhodl vydat nahrávku, která bude prezentovat celou jeho dosavadní kariéru. Tak světlo světa spatřilo právě toto album s prostým názvem Joe Karafiát 1985 – 2015. Nechybí zde zcela nové skladby, které určitě každého, kdo si album pořídí, potěší.

Bilanční nahrávka Joe Karafiáta reprezentuje celou jeho dosavadní kariéru. Již známé písně z jeho repertoáru doplní na albu také tři zcela nové. Jejich produkce se ujal zkušený Boris Carloff (držitel cen Anděl a Apollo), který se s Joem setkal již během práce na singlu Zodiak (2013), kdy se dvojici podařilo zasadit undergroundovou píseň do moderních souvislostí a právě touto nečekanou spoluprací vzbudit velký ohlas u tuzemských hudebních fanoušků. Dalším producentem nahrávky je nadaný Lukáš Chromek (bývalý člen Airfare, producent Calm Season, člen prestižního Soundevice studia).

Rád pracuji na mých skladbách s mladými producenty o generaci mladšími, kteří je vnímají jiným způsobem. Tím vzniká zajímavé spojení skladatel-producent,” vysvětluje Joe.

Velkou pozornost si zaslouží nová verze singlu Letní (původně nazpíváno Mejlou Hlavsou) s Oskarem Petrem, kterou album také obsahuje.

„Joe je supermuzikant, na jehož songy hledíme my, Američané, a vůbec všeobecně kytaristé zbytku světa s radostí z hudby – s nekončícím překvapením i temnými momenty. Joe je prostě klasický Kanaďan,“ dodává s úsměvem Oskar Petr.

„Joe je ztělesněním rokenrolu – známe se dlouhá léta a již od dob, kdy nehrál ještě profesionálně s ním s přestávkami hraji 40 let. Joe je talentovaný a technicky skvěle vybavený kytarista, navíc skládá úžasné undergroundové věci. Jde si nekompromisně za svým, děla to, co ho baví a čemu věří. Což není v záplavě směti, kterou na nás chrlí denně média, vůbec málo!“ Komentuje muzikant Honza Martínek.


Půjde o opravdu výjimečné vystoupení, které bude pro příznivce poctivého kytarového umění velkým zážitkem.

Rock & Pop rozhovor: Joe Karafiát: Nedokážu dělat jenom jednu věc

Vstupné 180 Kč.

Odkaz na stránky interpreta