Jiří Stivín Kvartet

30.11.2017 Čt od 19:30

Jiří Stivín – jazzový i barokní muzikant, hráč na všechny flétny, saxofon, klarinet a různé píšťalky, multiinstrumentalista a skladatel, iniciátor řady originálních hudebních projektů, původním povoláním filmař (kameraman).

Jiří Stivín, skutečná hvězda nejen českého jazzu, král dechových nástrojů (a obzvláště fléten, které ozvláštní už tak výjimečné koncerty této legendy), autor mnoha skladeb inspirovaných folklórem, barokní i středověkou hudbou. Pravý hudební alchymista, patří k nejuznávanějším českým hudebníkům u nás i v zahraničí.

Jiří Stivín, rekvizitář na Barrandově, rocker skupiny Sputnici, spoluzakladatel kvarteta Jazz Q, nejlepší jazzový saxofonista roku 1967, student Královské akademie v Londýně, dirigent činoherního orchestru Národního divadla, opakovaný vítěz flétnové kategorie v evropských anketách Jazz Forum, absolvent filmové fakulty a hudební kompozice na AMU v Praze, učitel, skladatel, multiinstrumentalista, člen a iniciátor nejrůznějších formací od jazzu přes „vážnohudební“ experimenty až k tzv. staré hudbě, improvizátor, showman, tvář ze světových scén, jam sessions i z koncertu za večeři ve venkovské hospodě – to všechno a ještě mnohem víc je fenomén „STIVÍN“ (označení I. Poledňáka).

A Jiří Stivín opravdu se na něho hodí všechny významy slovníkového termínu fenomén:

  1. člověk mimořádně vynikající,
  2. filozofický jev postihovaný našimi smysly,
  3. přírodní úkaz i
  4. příznak nemoci (rozuměj posedlostí hudbou).
V tom, jak s muzikou žije, je jistě něco tajemného, magického a přitažlivého zároveň – těžko by se vyhýbal v minulosti inkvizici, i kdyby přátelsky „zamrkal“ svou pověstnou čepicí. Tam, kde končí zázračný flétnista, tam začíná bez přechodu vtip, humor, otevřenost a nenapodobitelné člověčenství. A to všechno je tu, když hraje.
Jeho překvapivá cesta od jazzu k vážné hudbě vysvětluje virtuozitu, radost z muzicírování, improvizaci, pohyb na scéně i nakažlivost, s níž přistupuje ke staré hudbě. Studoval pověstný Quantsův Pokus o návod, jak hrát na příčnou flétnu z roku 1752 a přehrál tisíce stran barokní literatury, ale na koncertě zůstává pocit samozřejmosti, lehkosti, zábavy – vážná hudba přestává být vážnou, hltáte neznámé dobrodružství. Jiřího Stivína přitom musíte vidět. Je hudebník „ke koukání“ a měl by se ukazovat dětem už ve školce, když se učí o tom, co je to hudba.    (Stanislav Bohadlo)

V šedesátých letech založil soubor Jazz Q. V rámci pobytu v Londýně studoval Královskou hudební akademii. Po návratu do Československa založil soubor Stivín Co. Jazz Systém. Později utvořil s Rudolfem Daškem uskupení System Tandem, které se setkalo s velkým úspěchem jak u odborníků, tak u veřejnosti na mnoha předních evropských jazzových festivalech. V osmdesátých letech působil především jako sólista účastníci se mnoha vlastních i cizích hudebních projektů. Jeho dvojalbum Výlety bylo v roce 1981 zařazeno mezi nejpozoruhodnější evropské jazzové projekty roku.

Flétnista nad jiné povolaný, hudební alchymista nebo jazzový čaroděj. Jiří Stivín má mnoho přezdívek, ale žádná plně nevystihuje, co divák zažívá na jeho koncertech. Vášeň a zároveň hru zkušenou a jistou, nevídané hudební kreace i jazzové předělávky J.S.Bacha.

Jiří Stivín neustále hledá nové výzvy a kromě tradičního jazzu čas od času zabrousí i do nejmodernějších odvětví tohoto žánru. Jeho hudební projev charakterizuje nespoutanost, improvizace a časté přecházení mezi jednotlivými hudebními styly.

Všestranný mnohoobročník, nositel Státního vyznamenání Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, ale také od Pána Boha nadaný klaun a  nositel dobré nálady, pěstující jako jeden z mála v dnešních časech oblažující kumšt středověkých jokulátorů. (Antonín Matzner)

Jiří Stivín Kvartet se u nás představí v sestavě:
  • Jiří Stivín dechy
  • Jaroslav Šindler kytara
  • Jiří Stivín jr. bicí
  • Zdeněk Tichota basy

Odkaz na stránky interpreta