Jazz Q Martina Kratochvíla & Oskar Petr

21.12.2017 Čt od 19:30

Jazzrocková legenda Jazz Q opět zavítá do Bedna Klubu.

Společně s Jazz Q vystoupí skladatel, textař a zpěvák Oskar Petr.


JAZZ Q

Jazz Q je jednou z nejoriginálnějších kapel, které působily v průběhu sedmdesátých a osmdesátých let na tuzemské scéně.


Jazz Q má v dějinách českého jazzu i rocku mimořádné postavení: v letech 1970-1983 mu vyšlo sedm dlouhohrajících desek, nejen chválených recenzenty, ale často i komerčně úspěšných. Jen tři z nich se však dosud objevily v reedicích na kompaktních discích. Souborem Jazz Q za celou dobu existence prošlo značné množství vynikajících instrumentalistů (Jiří Stivín, Luboš Andršt, Vladimír Padrůněk, František Francl, Pavel Trnavský, Jaromír Helešic, Pavol Kozma, Juraj Griglák a další) a překvapivě i zpěváků.

První období existence souboru, 1964 – 1970, zůstává téměř nezmapováno. Jazz Q založili Martin Kratochvíl a Jiří Stivín, ovlivněni free jazzem a jinými exkluzivními jazzovými proudy.

Přestože skupina tehdy koncertovala po celé Evropě a dostalo se jí řady ocenění, žádnou desku nevydala. Jen částečnou představu o tehdejším repertoáru si lze tvořit podle alba Coniunctio (1970), společného díla Jazz Q a Blue Effectu. Fúze jazzu a rocku tady má spontánní a často vyloženě dobrodružnou podobu.

Různorodost prezentovaných skladeb však zároveň byla ukazatelem vnitřních rozporů ve skupině. Po Stivínově odchodu v ní ideově i skladatelsky začal dominovat Martin Kratochvíl. Jazz Q si pak přes řadu personálních změn udržel zcela jasnou a vyrovnanou tvůrčí kontinuitu.

V letech 1974-1975 tvořily podstatnou část repertoáru přejaté rockové a soulové skladby. Jazz Q tak svým způsobem dočasně nahrazoval nedostatek rocku na českých podiích. Od roku 1976 je Jazz Q opět instrumentální skupinou hrající výhradně kompozice svého vedoucího, komplexně spojující zdánlivě vzdálené hudební jazyky. Vedle křehkých hloubavých melodií se neztratila ani rocková dravost. Skupina tehdy vydala šest pozoruhodných, převážně instrumentální alb, jimž vtiskl svůj nezaměnitelný autorský rukopis hudební skladatel a klávesista Martin Kratochvíl.

Kapela spolupracovala s Angličankou Joan Duggan, ale například i s Oskarem Petrem, Janou Koubkovu či Janou Kratochvílovou a Helenou Vondráčkovou. Nahrávky z let 1971 – 1991 teď byly soustředěny na osmialbu Martin Kratochvíl & Jazz Q.


MARTIN KRATOCHVÍL

– hudebník, cestovatel, horolezec, letec, podnikatel, spisovatel, kameraman a režisér. Vystudoval filosofii a psychologii na UK a byl prvním Čechem, který studoval na nejprestižnější jazzové univerzitě Berklee College of Music v Bostonu (USA).

Proslavil se jako muzikant propojující jazz a rock, propagátor elektronické a synthezátorové hudby. Byl frontmanem a autorem repertoáru skupiny Jazz Q (1965 – dnešek), která vydala 11 alb a jíž prošla řada interpretů (mj. Jana Koubková, Jana Kratochvílová) a instrumentalistů (Jiří Stivín, Luboš Andršt aj).

Od poloviny 80. let hraje akustickou hudbu, vytvořil duo s americkým kytaristou Tonym Ackermanem, vydal 9 akustických alb a vystupuje s ním dodnes. Roku 1989 založil vydavatelství Bonton (je jeho prezidentem), jež se soustřeďuje i na film, distribuci a produkci.

Martin Kratochvíl byl první muzikant, co přivedl v sedmdesátých letech jazzrock za železnou oponu a jeho kapela Jazz Q stále přitahuje velké množství fanoušků. V současnosti se střídavě věnuje hudbě, trekingu v Himálajích a natáčení dokumentů z jeho dobrodružných cest.


OSKAR PETR

Přestože po hudební kariéře toužil již od základní školy, jeho první stopa v české hudební historii je nejzřetelnější u založení skupiny Marsyas. Oskar Petr koncertoval s Pražským výběrem, skupinou Jazz Q a řadou dalších. Období spolupráce se Zuzanou Michnovou a Petrem Kalandrou patřilo k mimořádným etapám v dějinách české populární hudby 2. poloviny 20. století.

Umělecká a kulturní činnost Oskara Petra je na tuzemské poměry vskutku ojedinělá. Skladatel, textař, zpěvák, fotograf, publicista, výtvarník, architekt interiéru, ale především skvělý hudebník tím vším je Oskar Petr.

Muzikant, který se vlastně vždy soustředil spíše na nekomerční sféru a paradoxně složil hudbu k nejpopulárnější písni našich luhů konce minulého tisíciletí – písni Medvídek, za kterou získal Cenu hudební akademie v kategorii „skladba roku“ a která přinesla Lucii cenu za Klip desetiletí.

Na sklonku 70. let Oskar Petr, po významném působení ve formaci Jazz Q, emigroval do USA a na dlouhou dobu zmizel českému publiku z očí. Když se po roce 1989 vrátil z emigrace zpátky do Československa, byl už více než 10 let spíše fotografem než hudebníkem.

Kromě toho, že v Americe fotil největší hvězdy hudebního světa, jako byli Queen, Police či David Bowie, však nepřestal alespoň do šuplíku skládat hudbu a texty. Díky tomu měl z čeho čerpat, když se v 90. letech stal vyhledávaným spolupracovníkem celé řady úspěšných tuzemských interpretů.

V hudebním byznysu se pohybuje celá řada lidí, jejichž existence je širšímu publiku vnímajícímu vždy jen konečného interpreta skladby utajena. Hudba Oskara Petra je široké veřejnosti možná trochu nespravedlivě známá právě v podání jiných interpretů.

Dlouhý výčet jeho skladatelské a textařské práce zahrnuje skladby jako:

  • legendární Zmrzlinář, známý z filmu Pupendo, kde jsou nezapomenutelné pasáže podbarvené právě tímto dávným hitem skupiny Marsyas
  • největší sólový hit Davida Kollera Chci zas v tobě spát
  • megahit Medvídek, Rouháš se bohům, Kengi v podání Lucie
  • Zbloudilá od Leony Machálkové
  • Hříšná těla, křídla motýlí od Anety Langerové

Mimo to se pak jeho jméno objevuje například u textů písní skupin Alice, B.S.P., No Guitars nebo Pusa. Psal či skládal taky pro Marsyas, Jazz Q, Pražský výběr, Annu K., Aleše Brichtu, Dana Bártu, Kamial Střihavku a dokonce i Helenu Vondráčkovou. Pro tu společně s Martinem Kratochvílem a jeho skupinou Jazz Q připravil mimořádné album Paprsky, žánrově se pohybující někde mezi jazzem, rockem a funky.

Oskar Petr složil filmovou hudbu (a napsal také píseň „Nevinná“) k filmu Účastníci zájezdu.

Odkaz na stránky interpreta