JAUVAJS – irsko-skotsko-keltská hudba

24.3.2018 So od 20:00

Koncert irsko – skotsko – keltské hudby v českém kabátě v podání skupiny JAUVAJS!

Kapela hraje tradiční irskou a skotskou muziku s folkovými prvky a vlastní tvorbu v tomto duchu.

Pro nás je příjemné, že texty jsou převážně česky.

 

JAUVAJS

Jauvajs založil kapelník, kytarista a flétnista Kuba Linhart v roce 1995. O rok později se pustili naplno do českých překladů skotských a irských lidovek. V současném repertoáru již převažuje vlastní tvorba silně ovlivněná právě irskou a skotskou tradicí, ale samozřejmě i tradiční hudba ostrovů zde má své místo.

Kapela obratně balancuje na pomezí českého folku a tradiční keltské muziky a výsledek je skvěle stravitelný pro ucho českého posluchače.

Kapely hrající irskou hudbu ve většině lidí vyvolávají pocit posezení v hospodě. K Irsku patří ale nejen hospody s temnými zákoutími, ale taky moře a věčná touha po dálkách. A ani na tohle Jauvajs nezapomínají.  Při poslechu Jauvajs vás zaujme citlivá flétna kapelníka Jakuba Linharta – příjemně se poslouchá, je nevtíravá, ale přitom naprosto dotváří atmosféru skladeb. http://jauvajs.cz/mp3

Do vlastních písní i přetextovaných traditionálů se podařilo Jauvajs dostat dostatek humoru a nadsázky, které působí velice svěže. Věci jsou pojmenovávány jednoduše a jasně, nic se netváří lépe ani hůře – život je prostě barevný a velký kus jeho barevnosti se dostal i do jejich písní.

Jauvajs pravidelně vystupují v klubech i na folkových a tradičních festivalech po celé republice, z těch známých třeba: Prázdniny v Telči, Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou, Porta Plzeň i Jihlava, Beltine, Irish Cultural Festival Ostrava, Folková růže v Jindřichově Hradci, Skotské hry na Sychrově, Keltování na Vyšehradě, Country lodenica v Piešťanech, Zahrada v Náměšti na Hané… Z posledně jmenovaného si v roce 2003 odvezla prestižní cenu – Krtečka. Na Portě se Jauvajs už opakovaně objevil a kapelník Kuba Linhart tam sklidil zvláštní uznání za virtuozní hru na zobcovou flétnu. Kubovi by se mohlo přezdívat „zuřivý pištec“. Takovou kadenci nemá ani M16 ani legendární vzor 67.

Jauvajs zatím natočili 4 studiová CD. Kapela často spolupracuje s taneční školou Coiscéim, která se zabývá výukou irských tanců.

Od těch prvních úspěchů ve Žluticích až po poslední vystoupení, při kterých mám neodbytný pocit, že přesně takhle bych to dělal, kdybych to uměl. Jauvajs vyrostli a hrají svou hudbu s vervou a chutí. U nás je samozřejmě spousta kapel, které hrají irskou a jí podobou hudbu. Mám ale pocit, že Jauvajs dokázali lehce uhnout ze všeobecného proudu a najít si své řečiště, kterým plují. I když hrají klasické irské kousky, vždycky je to trochu „pojauvajsácku“. A navíc i u svých autorských věcí dokáží vytvořit tu správnou atmosféru, ten správný irský opar vznášející se mezi tóny.

(Martin Šíl)


Sestava:

  • Jana Linhartová – zpěv, flétny, whistle, bodhrán
  • Dita Bláhová – housle, zpěv
  • Roman Opavský – zpěv, kytara, akordeon
  • Jakub Linhart – kytara, flétny, whistle, saxofon, zpěv

Odkaz na stránky interpreta