Jan Spálený & ASPM

6.12.2017 St od 19:30

Koncert legendárního zpěváka a pianisty s kapelou a muzikou na pomezí jazzu a blues.


Jan Spálený je renesanční člověk několika profesí a zájmů, ale především skvělý muzikant, multiinstrumentalista, skladatel, textař a zpěvák.

Hraje na  piano, kytaru, trombon, pozoun, tubu, barytonsaxofon i kornet.


Kapelu Amatérské Sdružení Profesionálních Muzikantů (ASPM) založil v roce 1984 s Petrem Kalandrou a Františkem Havlíčkem. Spálený byl převážným autorem hudební složky repertoáru, ačkoliv kapela hrála také coververze zahraničních hitů. Texty pro toto folkbluesové trio psalo několik význačných básníků té doby, Petr Kopta, Zdeněk Rytíř nebo Pavel Vrba.

Původně folkbluesové trio léty dospělo a koncem minulého tisíciletí vyzrálo do podoby crossoverového kvintetu. Dnes kapelu kromě Jana Spáleného tvoří baskytarista a tubista Filip Spálený, trumpetista Michal Gera, vibrafonista a hráč na marimbu Radek Krampl a bubeník Filip Jeníček.

ASPM se pohybuje virtuózně na pomezí žánrů blues, jazz, gumbo, folk a jejich vzájemným dotýkáním si vytváří vlastní nezaměnitelné výrazivo. Hřídelí ASPM je Jan Spálený – muzikant – vypravěč, který je autorem většiny písní, zpěvákem i hráčem na kornet a piano. Každý další člen ASPM je svébytnou osobností, jejíž význam přesahuje nejen ASPM, ale i příslušný hudební klokot v této zemi.

ASPM dnes oproti původnímu triu hraje více jazzovější podobu blues a vydalo pět studiových alb, z nichž dvě získala hudební ceny Anděl. Současně byl většinovými názory odborníků potvrzen dojem, který tento hudebník již dlouhá léta vyzařuje na míle daleko – požitek z blues, do něhož se Spálený dokáže položit s naprostou uvolněností zcela prostou tendencí některých svých kolegů, kteří místo toho, aby si s tímto původně zámořským žánrem porozuměli, mají potřebu ho někdy až akademickým muzicírováním ovládnout.

ASPM se totiž hudebním zaměřením sami neomezují ani nevyhraňují – s jistotou dokážou překračovat i swingové či funkové polohy a v jejích písních se neztrácí ani stopy šansonu. Muzikantská zručnost pak nabývá využitím dechových nástrojů či vibrafonu. A jakoby jen tak pro radost neboli podmanivě si dokážou střihnout i coververze hudebních velikánů Toma Waitse či Randyho Newmana.

A v čem že je kapela a její zvuk vlastně specifický? Především je to v absenci sólové kytary, kterou výborně nahrazuje trubka Michala Gery a částečně také vibrafon Radka Krampla. Zapomenout samozřejmě nelze ani na krásně zastřený hlas a hru na křídlo samotného Jana Spáleného, čímž je celková atmosféra kapely skvěle umocněna.


Odkaz na stránky interpreta