Irena Budweiserová Trio

31.1.2018 St od 19:30

Akce je VYPRODÁNA

Koncert fenomenální české folkové zpěvačky, skladatelky a textařky, nejvýraznější zpěvačky slavného Spirituál kvintetu.  

Zpěvačka Irena Budweiserová, dříve stěžejní postava Spirituál kvintetu, zazpívá poslední lednový den v Bedna Klubu a prosluní nám zimní čas. Celý Irenin koncert je nabitý energií a jiskří originálními nápady. Uslyšíte spirituály, tradicionály, gospely, blues i vlastní tvorbu, to vše v neotřelých a velmi originálních aranžích,  jak v českém, tak cizím jazyce.


Irena vystoupí v doprovodu kytaristů Jakuba Racka  a Mirka Linky.

Irena Budweiserová je většině posluchačů a příznivců dobré hudby známá především ze svého dlouholetého působení ve Spirituál Kvintetu, ale také ze své sólové dráhy. Odehrála řadu muzikálových představení jako Sny nocí svatojánských, Svět plný andělů nebo Babylon. V posledních letech také hostuje na koncertech skupiny Plavci.

Irena Budweiserová se dokáže přenášet přes stylové i žánrové hranice, aniž by přestávala být vlastní vyhraněnou osobností. Její projev je střízlivý, bez okázalé snahy o „expresivní“ prožívání písničky. Místo toho cítíme z každého tónu spolehlivou profesionalitu, poskytující příjemný zážitek. V jejím repertoáru jsou spirituály, gospely, tradicionály i vlastní tvorba, vše v netradičních, či spíše neortodoxních úpravách, na kterých se podílí vedle Ireny i členové její kapely, nejvíce Miroslav Linka.

Účinkují:

  • Irena Budweiserová – zpěv, rytmické nástroje

  • Jakub Racek – elektrická kytara

  • Miroslav Linka – akustická kytara


Irena Budweiserová

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Praze u profesorky Aleny Pařízkové a profesorky Laďky Kozderkové. Toto studium rozvinulo její přirozený talent a výsledky můžeme slyšet na jejích sólových CD a koncertech. Během svého studia v roce 1980 nastoupila do Spirituál kvintetu, ve kterém až na kratší odmlku působila do roku 2010.

Roku 1987 byla oslovena Zdeňkem Mertou a Stanislavem Mošou a přijala svoji první muzikálovou roli ve hře Sny svatojánských nocí, která byla hrána roku 1992 ve světové premiéře na Křižíkově fontáně v Praze.

Od roku 1988 začala vedle koncertů a natáčení CD se Spirituál kvintetem také spolupracovat s jazzovým pianistou Luďkem Švábenským, trumpetistou Pavlem Husičkou, saxofonistou Františkem Kopem a kontrabasistou Vítem Fialou. Tato spolupráce byla později zúročena natočením jejího prvního sólového alba Blue Soul v roce 1993, zde však již na klavír hraje Petr Malásek, na kytaru Jaroslav Šindler, na saxofon František Kop a na kontrabas Vít Fiala. Toto CD bylo nominováno na cenu Jazzový Kája za rok 1993.

V sezóně 1994–1996 účinkovala v Národním divadle v Praze v oratoriu Bastard týchž autorů a zároveň také začala její několika letá spolupráce s klasickým kytaristou Janem Žáčkem, žijícím v Německu. Vyvrcholením jejich spolupráce bylo společné CD Moment. Téhož roku ještě vychází její další, v té době již třetí sólové CD Svlíkání z kůže.

V roce 1998 nastudovala roli Matky v muzikálu Babylon, opět autoři Merta a Moša a následující čtyři roky jezdila velmi často do Městského divadla v Brně, kde tuto roli hrála. V tomto roce také vznikla její doprovodná skupina Fade In ve složení: Vít Fiala – kontrabas, Jaroslav Šindler a Miroslav Linka – kytary. Ona sama rozšířila své působení na pódiu o perkusivní nástroje, např. djembe, kabasu atd.
S touto skupinou pak v roce 2000 natočila ve spolupráci s dalšími hosty své čtvrté sólové CD Korýši času. Pro Městské divadlo v Brně nastudovala roli Ráchel v muzikálu Svět plný andělů, opět tandem Moša a Merta.

V roce 2003 natáčí další sólové CD, převážně autorské, Někdy si připadám jak pták. CD je nominováno na cenu Anděl v oblasti jazzu a blues Akademií populární hudby. Dále vstupuje do nového projektu skladatele Borise Urbánka a libretisty Jarka Nohavici, muzikálu Romeo a Julie, hraného částečně herci a zpěváky na pódiu a částečně krasobruslaři na ledové ploše. Muzikál byl po dva roky uváděn na zimních stadionech v ČR a na Slovensku.

V roce 2012 se vrací na festival do Trutnova s novou formací Blue Soul, se kterou v různých variantách vystupuje až do současnosti. Pro Černou labuť, velmi příjemnou koncertně divadelní prostoru připravila nový pořad „Hodina mezi psem a vlkem“, pásmo písniček a povídání, s kytarou Mirka Linky a kontrabasem Petra Dvorského.

O pár měsíců později v Klánovicích uvádí své křeslo pro hosta s Terezkou Kostkovou a s pány Taclíkem a Březinou (krasobruslař) se objevila v pořadu Všechnopárty. Pár dnů po tomto pořadu přijímá nabídku Honzy Vančury a jeho nově sestavené kapely Plavci na spolupráci a ta platí do dnes.

V průběhu let 2015 -2016 odehrála více než sto koncertů vlastních či s kapelou Plavci. A možná se jí v hlavě líhne již další CD, tentokrát opět skoro autorské s českými texty.

 

Odkaz na stránky interpreta