DUENDE & flamenková tanečnice Jana Karfusová

16.3.2018 Pá od 20:00

DUENDE

Charakter písní Duende vyvěrá z hloubky studnice latinsko-americké a hispánské kultury, okořeněné kapkou popu a také jazzu s prostorem pro improvizaci. Jejich čistě autorský repertoár je dílem skladatele, kytaristy a kapelníka Tomislava Zvardoně a typickým znakem nezamněnitelný hlas zpěvačky Veroniky Diamantové. Kapelu dále tvoří Petr Tichý –kontrabas, Carlo Zeggara – perkuse a Marek Novotný – piano.

V září 2017 vyšlo u vydavatelství Warner Music jejich třetí řadové album „Garden of Me“. Nové album Duende, to je svobodný let mezi jazzem, popem, flamencem i africkou hudbou. Oproti předchozí tvorbě je snad ještě žánrově uvolněnější, stále z nějovšem čiší radost a energie. Album pokřtila 14. září v pražském klubu Jazz Dock.

Duende začalo koncertovat v roce 2007, kdy zároveň vychází singl „Can’t Swear“ (2007). V roce 2008 vydává debutové album „Za Branou“ (2008) a na podzim roku 2009 vychází druhé CD „New Words In The Dictionary“, na kterém zpívá finalistka gruzínské soutěže Georgian Idol Ketevan Tughushi.


Garden of Me je především o potěše z hraní a tvůrčí svobodě: „Při psaní hudby mám rád, když se můžu nechat inspirovat různými hudební žánry a míchat je různě dohromady. Od jazzu, který mi dává svobodu, přes rytmicky zajímavou latinskoamerickou a africkou hudbu až po flamenco. Je pro mne vždy určitá výzva vše zabalit do písničkové formy s dostatečně velkým prostorem pro improvizaci, která je nedílnou součástí každého koncertu,“ vysvětluje Tomislav Zvardoň, kapelník Duende a výhradní autor hudby, a dodává: „Přál jsem si , aby nové album bylo hodně akustické, syrové, pravdivé, bez zbytečného přikrášlování, samplů a elektroniky. Je na něm slyšet velké ovlivnění flamencem, které je pro mne právě synonymem syrovosti, opravdivosti, exprese a vyjádření vnitřních pocitů či světů.“

S Duende se v současné době setkáváme na pódiích klubů a festivalů nejen v České republice (např. mezinárodní festival Colours of Ostrava“, „Trutnov Open Air Festival“ atd.)


O projektu autor:

„Mám rád, když se můžu inspirovat různými hudební žánry a míchat je dohromady. Od jazzu, který mi dává svobodu, přes rytmicky zajímavou latinskou a africkou muziku až po flamengo, které je pro mne více o expresi a napětí. To vše zabalit do písničkové formy s dostatečně velkým prostorem pro improvizaci. Krom zvuku elektrické kytary bych rád více používal akustické a etnické nástroje jako charango, flamengo kytaru, chonguri atd.“

…. „Tento koncept mi dává absolutní svobodu. Rád bych díky tomu přizval ke kratší či delší spolupráci mé oblíbené muzikanty a přátele všech možných žánrů. Chystáme spolupráci se skvělými trumpetisty, perkusionisty ale i kytaristy a dalšími mými kamarády a kolegy z celého světa. Díky tomu by mohl být každý koncert tak trochu originálem“ 🙂


JANA KARFUSOVÁ

Flamenku se věnuje od roku 2001 a zúčastnila se mnoha workshopů v Čechách i ve Španělsku. Pravidelně se jezdí vzdělávat do Andalusie, kolébky flamenka, absolvovala kurzy pod vedením renomovaných maestros v Seville a Jerezu de la Frontera.
Jako tanečnice působila například v Divadle na Prádle ve hře Pláňka (F.G.Lorca) a je součástí projektu Mujeres pod vedením choreografky Virginie Delgado. Od roku 2008 vede pravidelné kurzy flamenka v Praze pro různé úrovně pokročilosti. Kromě flamenka se věnuje klasické hudbě a opernímu zpěvu.

Odkaz na stránky interpreta