DESHANE

12.2.2016 Pá od 20:00

Duše, země, vzduch … jejich hry a jejich rytmy.


Mezinárodní formace Deshane (CZ/NO) chystá v Česku únorové turné. Je to nejnovější projekt norské jazzové zpěvačky Ane Bjerkan a českého Dua Deši (E. P. Žižkovská – klarinet, sax a L. Pilnaj – didgeridoo, zpěv).

Byli označeni za objev roku na Litoměřickém kořenu 2015. Styl ale není jednoduché určit. Hudba je nesena australským didgeridoo, zpěvačka je inspirovaná norským folklorem, jazzem, ale i popem, klarinet obměňuje zacyklené motivy, zkrátka „tradice se tu proplétá s moderním zněním“ (Czech it, Alterecho). Vzniká tak unikátní hudební fúze tkaná z downtempových vzdušných rytmů didgeridoo, architektonicky klenutých klarinetů a krystalicky čistého zpěvu s kořeny norského folklóru.

To jsou však pouze hlavní znaky hudby, která na vás čeká. Deshane je místo plné fantasie a barev, kde rozhodně neplatí, že tři lidé rovná se tři hudební nástroje nebo tři přístupy k hudbě. Místo, kde se potkává víc než tři světy, kde neplatí kategorie pozemských živlů a kde kreativita nemá žádné hranice.

Bylo nebylo…

… před dvanácti lety podnikl Lukáš Pilnaj, hráč a výrobce didgeridoo, cestu autostopem kolem Skandinávie. Zamiloval se do oblasti Hardnager v jihozápadním Norsku a od té doby zde se svou ženou, saxofonistkou z Dua Deši, tráví každý podzim. Jednou hráli koncert v Oslu, kam nepřišel vůbec nikdo, až na jednu mladou dámu, zpěvačku Ane Bjerkan z poloostrova Inderøy. Pár dní na to měla Ane v rámci semináře na hudební konzervatoři letět do Indie. Cestu však odmítla, a tak dostala za úkol zkusit spolupracovat s úlně jiným druhem hudebníků a v jiném žánru. Ane se tedy rozhodla podniknout cestu do Hardanger fjordu, do srubu Deši. Už v prvních improvizacích se ukázalo, jak se trio intuitivně doplňuje a radostně a lehce tvoří. Proto také Deši o několik měsíců později Ane oslovili s myšlenkou vytvořit společný projekt a brzy vzniklo trio Deshane.

Trio Deshane je hudební směs norského zpěvu a dvou českých muzikantů. Stojí na prostorových obrysech, jež rýsuje klarinetistka a saxofonistka Eva, které jsou naplněny křovinatým ornamentálním kobercem, jež tká Lukáš pomocí pulsujícího didgeridoo, a na tomto všem zpočívá orel severské mytologie, zpěvačka Ane s křísťálovým hlasem. Na albu, které právě v Čechách natáčejí se můžete těšit na groovové didgeridoo v sametových síních bassklarinetu a především lidské hlasy.


Členové: Lukas Pilnaj, Eva Pilnaj Zizkovska, Ane Bjerkan


Cena vstupenky 150 Kč.

Odkaz na stránky interpreta