DALEKO ZA SLUNCEM – dokument HBO – benefiční projekce a beseda

17.12.2015 Čt od 19:00

Benefiční projekce filmu Daleko za sluncem spojená s besedou s autorkou Olgou Špátovou a MUDr. Alešem Bártou.

Dokument Daleko za sluncem, který v produkci HBO Europe natočila režisérka a kameramanka Olga Špátová, vypráví příběh zdravotníka Aleše Bárty, který už od dětství miluje Afriku, a tak se rozhodl založit nemocnici v nejchudší části tohoto kontinentu. Před deseti lety se vydal na cestu po Keni, kde polovina místních obyvatel žije pod hranicí chudoby. Hledal vhodné místo a našel ho ve vesnici Itibo v odlehlém kraji Nyamira zamořeném nemocemi, kde do té doby místní lidé marně hledali lékařskou pomoc. Mnoho pacientů tu zbytečně umíralo i na choroby nebo úrazy, které jsou běžně léčitelné. Do nemocnice, která byla založena v rámci rozvojových projektů občanského sdružení ADRA, pravidelně jezdí zkušení čeští lékaři, ale i medici. Díky Aleši Bártovi tu mají k dispozici operační sál, zubní ordinaci, ambulanci a porodnici. Za posledních deset let se v české nemocnici podařilo zvýšit životní úroveň a snížit úmrtnost novorozenců o padesát procent. Od té doby tam afričtí i čeští lékaři spolu se studenty medicíny ošetřili desítky tisíc lidí a zachránili stovky životů.(HBO Europe)

O dokumentu HBO Daleko za sluncem

Olga Špátová

Od patnácti let natáčela krátké hrané filmy, za něž získala 23 cen na mezinárodních festivalech neprofesionální i profesionální tvorby. Pro Českou televizi natočila dokumentární filmy Trojhra (2004), za nějž získala dvě hlavní ceny na domácích festivalech, (Ne)cenzurované rozhovory (2005), Láska včera, dnes a zítra (2006). Za dokument Terry z Montmartru (2006) získala první cenu na Arts & Film festivalu v Telči. Se zpěvačkou Radůzou natočila koncertní DVD a dokumentární film Půjdu, kam chci (2007), za které byla nominovaná na hudební cenu Anděl 2007. Ve filmu Dobře placená procházka ´07 (2008) zachytila režiséra Miloše Formana při realizaci komické opery Jiřího Šlitra v Národním divadle. Za film získala několik cen, včetně Grand Prix Vojtěcha Jasného. Celý rok strávila s Karlem Gottem při sběrném natáčení filmu Fenomén Gott (2009) pro televizi NOVA u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin. Dokument o nejpopulárnějším českém zpěvákovi se stal nejsledovanějším televizním filmem roku.

Jako kameramanka pracovala na sedmi filmech režisérky Olgy Sommerové, včetně filmu Věra 68 o jedné z nejlepších gymnastek světa, o sedminásobné olympijské vítězce Věře Čáslavské byl uveden na jaře 2011 do kin. V dubnu 2010 uvedla česká a slovenská kina její celovečerní, dokumentární film Oko nad Prahou o boji světoznámého architekta Jana Kaplického za svůj projekt Národní knihovny. V říjnu 2010 získala Olga Špátová za film hlavní cenu na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varšavě. Nyní dokončila celovečerní dokumentární film Největší přání o snech a životním směřování první mladé generace, která se narodila do svobody. Film vstupuje v září 2012 do českých kin.

Odkaz na stránky interpreta