Biorchestr

11.3.2016 Pá od 20:00

Biorchestr je tříčlenné brněnské duo, které moderním způsobem přistupuje k folkové tvorbě. Pro interpretaci svých písní využívá mnoha nástrojů. Od kytary, mandolíny, perkusí, violoncella a kontrabasu přes elektroniku až po různé dětské hračky. V jejich písních naleznete široký žánrový rozptyl, hravost a svobodu.

Manželské duo Biorchestr vzniklo na podzim roku 2009 při příležitosti vydání debutového alba Papučka, které přímo navazovalo na sólovou tvorbu Aleše Pilgra (Květy, Ty Syčáci). Jejich hudba se pohybuje na pomezí folku a elektronické hudby. 

Biorchestr hraje ten folk, který není spojený s jehličím, očouzeným hliníkovým ešusem a popsaným cancákem. Je to folk spojený s alternativou, třeba jaký dělají popovější Květy. Písně nepostrádají silné melodie ani hezkou a milou práci s jazykem („Zdá se mi, že všechno se mi zdá“ nebo „Nepokoj v pokoji tiká“).

S každou další nahrávkou přináší Biorchestr něco navíc. „Papučka“ obsahovala skutečnou papučku, „Umakartové“ deskovou hru (Rozšířená verze toho alba byla doplněná o stolní hru, která spolu s poslechem desky otevírala nové dimenze hudbě jako takové. Šlo o cédéčko s přesahem.) a k „Io“ jste si mohli koupit pozemek na měsíci (Všichni, co si desku koupili, k ní do zimního slunovratu dostali i parcelu na měsíci, po němž se album jmenuje.). A přitom by to vůbec nebylo třeba, hudba brněnských alternativních folkařů totiž zaujme i sama o sobě.

Měsíční svět z vesmírného okolí Jupitera je samá sopka, existují na něm fluktuační pohoří, kde nikdy nevíte, na čem jste a kam jdete. Tato nálada se dostala i do celkové poetiky kapely, což ilustrují třeba skladby „Koko“ („čím víc slov zná, tím míň jim rozumí“) nebo „Nula“ („nuly se mění v řetěz a lidi poutá mezi sebou, lidi se mění v řetěz a lidi poutá mezi sebou, lidi se mění v nuly“).

„Io“ je jednou z nejpříjemnějších domácích desek roku 2014. Deskou, která se nikam necpe a na nic si nehraje. A i přesto disponuje věcmi s hitovým potenciálem, jako jsou „Internetopýr“ nebo „Nula“. Udělejte si na ni čas a poslechněte si ji. Stojí to za to. A pak můžete začít kolonizovat pozemky třeba ve svém vlastním vesmíru.


Cena vstupenky je rovných 100 Kč.

Odkaz na stránky interpreta