ABRAXAS

28.10.2016 Pá od 20:00

Rocková skupina Abraxas slaví 40 let!

K tomuto výročí pořádá bohatou koncertní šňůru, která začíná u nás v Bedna Klubu!

Přijďte oslavit vznik Československa novou vlnou. Na koncertu si můžete zakoupit a nechat podepsat album BEST OF ABRAXAS či podpisové fotografie.


Na začátku stála šestice kluků nacházejících inspiraci v Pink Floyd. Od roku 1976 se uskupení kapely sice dost proměnilo, rockový nádech se z ní ale nevytratil. Nyní stojí Abraxas u 40. výročí své existence a pro všechny fanoušky chystá pořádný dárek v podobě série koncertů.

Hudební uskupení kolem zakládajícího člena Slávka Jandy stále poměrně silně rezonuje prostorem české rockové scény. Za dlouhých 40 let se možná změnilo její uskupení, vůbec pak ale věrnost kapely Abraxas svým fanouškům.

Letos v červnu se při tomto výročí opět pořádně připomněla v pražském Rock Café při křtu své výběrové kompilace Nekonečný boogie – Best Of. A tím rozhodně neskončila.


01První sestavu Abraxasu tvořili Slávek Janda (kytara a zpěv), Miroslav Imrich (zpěv), Ivan Sekyra (kytara), Jiří Cendra (klávesy), Antonín Smrčka (basová kytara) a Ivan Pelíšek (bicí). V počátku se v tvorbě skupiny prosadila inspirace skupinou Pink Floyd a velmi postupně se zvuk i jevištní show (na tu dobu neobvyklé jevištní ztvárnění: promítání filmů, projekce diapozitivů, světelné efekty) proměnila v dravý rockový proud inspirovaný novou vlnou na začátku 80. let.

V roce 1981 velmi krátce působí ve skupině baskytarista Vladimír Padrůněk. Poté ho nahradil Michal Ditrich. Téhož roku skupina vydala své první LP s názvem Box (Box, King Kong, Nekonečný boogie, Poprvé, Každý den je to jinak a další). Krátce nato do skupiny nastoupil klávesista Luboš Nohavica.

V roce 1983 odchází ze skupiny Miroslav Imrich i Ivan Pelíšek. Skupina dále pokračovala ve formaci Slávek Janda, Michal Ditrich, Luboš Nohavica a nově přibyl Jaroslav Trachta (saxofon) a Ladislav Sosna (bicí). V roce 1984 vyšlo album Manéž, kde se již objevily první náznaky funky stylu. V této době skupina hodně koncertovala a v roce 1986 vydala další album s názvem Šťastnej blázen.

02Krátce poté, v roce 1987, došlo k opětovné změně v obsazení skupiny a zvuk se posunul více do akustických poloh, neboť Slávek Janda velmi často používal akustickou kytaru. Ve skupině se objevil i kontrabas, na který hrál Vítek Švec, a perkusista Imran Musa Zangi, který se s Abraxasem poprvé objevil již na zmiňovaném albu Šťastnej blázen. Na post zpěváka přichází textař skupiny Pepa Vondrášek alias „Mrak“. V této době vznikla EP deska (4 písníčky) s názvem Proužek dýmu.

V roce 1988 skupina ještě krátce pokračovala v triu, kde hrál: Slávek Janda (kytara, zpěv), Tonda Smrčka (baskytara, zpěv) a Josef Havlíček (bicí).

Poté se skupina až do roku 1994 vytratila ze scény. Slávek Janda začal krátce poté spolupracovat s Janou Koubkovou ve skupině Panta rhei a zároveň začala vznikat i formace Yandim Band.

4.12.1994 došlo k opětovnému setkání skupiny na koncertě v pražském Rock Café, který se konal u příležitosti vydání alba Best of Abraxas. Na tomto koncertě se setkal nejen Abraxas, ale hudebníci představili i své současné kapely (Yandim Band, Technofactory, Hypnotix). Poté se skupina rozhodla obnovi03t činnost v této de facto původní sestavě (kromě Michala Ditricha): Slávek Janda, Miroslav Imrich, Ivan Pelíšek a na místo baskytaristy nastoupil Martin Kadnár alias „Rusák“.

V roce 1996 vyšlo cd Sado Maso, na kterém byl zvuk skupiny částečně ovlivněn hardrockovou scénou.

O to překvapivější bylo vydání následujícího alba Rituál, kde se skupina výrazně přihlásila k funku a z kterého pocházejí známé hity Karel drogy nebere a Obyčejnej svět.

Skupina od této doby pravidelně koncertuje a došlo i k několika televizním záznamům např. 25 let Abraxasu (pro pořad Na plný pecky) a vystoupení skupiny v pořadu ČT Ostrava Ladí Neladí.

V roce 2003 vychází dvojalbum Retrospektiva, na kterém se objevují známé hity v současném podání skupiny, a na druhém CD jsou archivní materiály jako mp3, videa, fotografie… V té době přichází do skupiny baskytarista Zdenda Chládek.

V roce 2006 vznikl záznam koncertu 30 let Abraxas v Lucerna Music Baru.04

V roce 2007 vychází album Už je to jedno a v 2008 oslavil Slávek Janda 40 let na české hudební scéně a při této příležitosti bylo natočeno DVD, které vyšlo jako příloha časopisu Report v březnu 2009. V tomto roce vychází i album “Hlava v oblacích”

V roce 2010 dochází k výměně rytmické sekce skupiny na post bubeníka nastupuje David Růžička, který již několik let zaskakoval za Ivana Pelíška a na post baskytaristy přichází Slávkův letitý souputník Ivan Doležálek. Do kapely přichází textař Petr Soukup, který zároveň plní roli manažera kapely, producenta klipů a dalších PR aktivit.
Po několika letech alternování v kapele hraje nastálo Eda Štěpánek.

V roce 2014 vydává skupina Tribute album, které je sestaveno z 28 skladeb spřátelených interpretů, kteří tímto vzdali kapele hold.

V roce 2015 vychází nové album Abraxas s názvem „KLID!“. Kapela s tímto albem vydává nové videoklipy a vrací se v plné síle na koncertní pódia.07

Vstupné 150 Kč.