5P Luboše Pospíšila

13.12.2017 St od 19:30

Luboš Pospíšil – nezaměnitelný zpěvák, skladatel a textař, jehož jméno září ve výšinách československé i české populární hudby od konce šedesátých let minulého století.

Člen Beatové síně slávy, nositel jedinečného pěveckého stylu, Luboš Pospíšil koncertuje s obnovenou kapelou 5P.

Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete a jeho kapela 5P přivezou v rámci letošního turné především staré hity, zazní ale i novinky.


Folkrockovou skupinu 5P založil v první polovině 80. let 20. století zpěvák a muzikant Luboš Pospíšil. Původní název měl být 5PM, přičemž číslice 5 měla znamenat „čaj o páté“ (five o clock) a písmena P a M měli být Luboš Pospíšil a druhý zakladatel Petr Michalík, který však později od záměru ustoupil, takže název se zkrátil na 5P.

Vůdčí osobností skupiny vždy byl a stále je Luboš Pospíšil, ostatní členové se různě obměňovali, zůstával vždy jen Bohumil Zatloukal. Kdopak si dnes vzpomene, že ve skupině působili třeba David Koller nebo Jan Sahara Hedl?

V 80. letech skupina natočila alba „…a nestřílejte na milence“ a „Jsem v tom“. Ač se sestava souboru neustále proměňovala (zůstával vždy jenom B. Zatloukal), jeho sound zůstával vždy podřízen průraznému tenoru Luboše Pospíšila a neobvyklým poetickým Šrutovým textům. V roce 1989 Pospíšil a Koller (v té době měl už svoji skupinu Lucie) podpořili Radima Hladíka v jeho poslední snaze znovu obnovit skupinu Blue Effect a 5P se rozešli. Její členové se začali věnovat vlastním projektům, například Bohumil Zatloukal krátce hrál ve skupině Balet nebo ve skupině Jasná Páka, později Hudba Praha, zde s ním hrál i David Koller. Luboš Pospíšil a Bohumil Zatloukal se pak také několikrát sešli na některých projektech, například na Pospíšilově albu Třináctá komora (1991) nebo Hazardní slavnosti (2001) s formací LPG.

V roce 2007 se Luboš Pospíšil s Bohumilem Zatloukalem dohodli, že formaci 5P obnoví. Z dřívější sestavy tam však přišli jen oni dva, zbytek skupiny 5P tvoří o generaci mladší muzikanti – Ondřej Fencl, Martin Štec a Pája Táboříková. Tato formace v roce 2008 natočila album Příznaky lásky“.

V roce 2010 skupina absolvovala turné motivované 60. narozeninami Luboše Pospíšila a v roce 2011 dokončila album „Chutnáš po cizím ovoci“. Bohumil Zatloukal na konci roku 2011 z kapely odešel a na postu sólového kytaristy jej vystřídal Mirek Linhart (známý též působením v Yo-Yo Bandu). S ním kapela v roce 2014 natočila zatím poslední album s názvem „Soukromá elegie“.


V současné době skupina opět koncertuje a těší se velké návštěvnosti svých koncertů. Pospíšilův tenor za bicími jistí hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková (též Jasná páka, Krausberry), elektrickou kytaru krotí Mirek Linhart (YoYo Band, Žáha…), klávesy kapelníka Ondřeje Fencla (Schodiště, Vladimír Merta, ex-Marsyas…) tmelí i tančí, rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (ex-Vltava, I. Hlas).
Unikátem na scéně jsou sehrané pětihlasy jako další poznávací znamení současných 5P, semknutých kolem Pospíšila. Generační bariéry rozmetává síla kolektivu, kapela hraje s radostí, byť některé písně jsou starší než někteří účinkující muzikanti. A možná právě proto alba aktuálních 5P ověnčují pozitivní novinářské ohlasy, ale i na svou dobu slušné prodeje. V souvislosti s CD Soukromá elegie mnoho recenzentů psalo o „nejlepším albu od dob “A nestřílejte na milence. Turné střídá turné, v roce 2015 odehrál Luboš Pospíšil přes sto koncertů, vloni to bylo sto dvacet. Jako by těch křížků nebylo šest, ale dvakrát méně.
Odkaz na stránky interpreta